• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İktidarın cevheri: OHAL
  İktidarın cevheri: OHAL
  10 Ocak 2018 15:55
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından 21 Temmuz 2016’da, Meclis’te 461 milletvekilinin katıldığı oylamada 346 evet, 115 hayır oyu çıkarak OHAL kararı kabul edildi.

   

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Olağanüstü Hal’in (OHAL) bir kez daha uzatılacağını duyurdu. Yani 6. kez uzatılıyor. Olağanüstü Hal, ülke yönetimindeki yasama ve yargının pek çok yetkisinin tek bir elde, yürütme erkine devrine deniyor. Böylece, yasama erki kanun çıkarma zahmetinden (!) kurtuluyor.

   

  Yürütmeyle kanun hazırlamak uzun iş. İktidar partisi olarak önce kanun tasarısı hazırlayacaksın. Sonra bu tasarı, ilgili Meclis komisyonlarında görüşülecek. Muhalif partilerden bir sürü red ve aykırı sesler, tartışmalar… Kanun hükmünde kararname ile her şey çok kolay, anında istediğin biçimde bir kanun çıkarabilirsin. Üstelik Anayasa’ya aykırılığını inceleyecek, bağımsız bir yüksek yargı da yok. Zaten hiçbir yargı organı denetleyemez. İşin böylesine kolayı varken, iktidar neden zorluğa katlansın!

   

  Kararname çıkarmak ise çok basit. Bakanlar Kurulu kararnameyi hazırlayacak, Başbakan ve Cumhurbaşkanı imzalayacak ve iş tamam. Toplum, hakkında alınacak ve kişilerin hayatını etkileyecek kararları Resmi Gazete’den öğrenecek. Müthiş formül!

   

  Olağanüstü Hal yönetimini Anayasanın III. Bölümü düzenliyor. Bu bölümdeki, madde 119.’a göre OHAL, “Tabiî afet ve ağır ekonomik bunalım durumunda” uygulanıyor. 120. Madde “yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması” durumunda ilan edilen olağanüstü hali düzenliyor.

   

  Biz FETÖ ve diğer terör örgütleri ile mücadele adına devam ediyoruz. Binlerce OHAL kararnamesi çıkarıldı. Yasa çıkarmak unutuldu. Ülkenin en önemli konuları hakkında hatta en alakasız, ilgisiz konular hakkında bile kararnameler çıkarıldı. Örneğin kar lastikleri, cam filmleri konuları gibi. On binlerce kişinin işine son verildi. Binlercesi tutuklandı. Masumiyet karinesi gereğince, yargılanması bağımsız mahkemelerce yapılması gereken binlerce masum insan hapishanelerde. Gözaltı süresi 48 saatten 30 güne çıkarıldı. Toplantılar yasaklandı. Konserler yasaklandı. Hatta valiler illerinde davul çalmayı bile yasakladı. Hükümet bile öyle alıştı ki hukuksuz yönetmeye, mahkemelerin yokluğuna, kürsülerde kolluk kuvvetlerine “Ayağını kırın, sorumluluğu bana ait” bile diyebildi.

   

  Yasama yani TBMM o günden beri devre dışı. OHAL’in 6. kez uzayacağını, 10 gün önceden haber veriyor Başbakan yardımcısı. MGK, hükümete “tavsiyede” bulunduktan sonra olağanüstü hal uzatılıyor. Peki MGK üyeleri kimlerdir ? Cumhurbaşkanı, Başbakan, Başbakan Yardımcıları, Adalet, Milli Savunma, İçişleri ve Dışişleri Bakanları. Bir de TSK temsilcileri. Anlaşılacağı üzere çoğunluğu hükümet oluşturuyor. İktidar kendi kendine tavsiyede bulunup milli iradeyi hapsediyor. İktidar, milli iradeden dem vurup, kanun hükmünde kararnamelerle neden gem vuruyor?

   

  AKP’nin kurtarıcı meleği olan kararnameler, Anayasamızın 2. maddesinde yer alan “adalet anlayışı” ve “hukuk devleti” kavramları ile uyuşmamaktadır. Anayasa’nın 148. maddesinin biçim ve öz yönünden Anayasa’ya uygunluk denetimi dışında tuttuğu KHK’lar “olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda” çıkartılan KHK’lardır. Anayasa Mahkemesi’nin, çıkartılan bir olağanüstü hal KHK’sının bu niteliği taşıyıp taşımadığını belirlemesi ve eğer bu niteliği taşımıyorsa uygunluk denetimini yapması zorunludur.

   

  Yasama organındaki her milletvekili milli iradenin temsilidir. Yasama organını yetkisizleştirmek, kontrole muhtaç gücün tüm tehlikelere açık bir hedef haline getirilmesidir. Yasamanın ve hukukun önemi için bir an önce, koşullar el verdiği hızda olağan hale dönülmeli. Normalleşmenin ölçütü bu koşulların kaldırılması. Adillik ve şeffaflık için elini taşın altına herkes koymalı.


  Yorumlar  İlgili Haberler