• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İNSANA DAİR SEZİSEL GİZEM

  Yeni baştan insana dair çarpıcı ve şaşırtıcı veriler sunan Göbeklitepe kazılarının ortaya çıkardığı-çıkaracağı hakikatlere günümüz insan evladı ne kadar hazır?

  Burada inanç sistemlerine ilişkin ortaya çıkan ilk bulgular büyük bir aldanışa parmak basıyor gibidir tapınma ritüellerinin esrarlı gizlerine nasıl bir tepki vereceğiz doğru sandığımız yanlışlarla yeni bir zihniyetle yüzleşebilecek miyiz!

  Yada yaşam dışına itilen kadına ilişkin ortaya çıkacak yepyeni bir hakikat bulgusunun mevcut ataerkil düzenin mezalimini ortaya koyarsa dünya nasıl bir empati ile sorgulayacak çarpık ve sorunlu zihniyetini.

  İnsan özgürlüğüne ipotek koyan oligarşik iktidarların foyasını ortaya çıkaracak düşünsel bulguların ortaya çıkışı belki de eylemsiz duyarsızlığımızın gizemini de ortaya çıkaracaktır.

  Uyuşturulmuş insanlığın yalnızlık girdabından çıkışının vesilesi olabilecek farklı dinamiklerin varlığını sezinlemek bile başlı başına bir ayağa kalkışa olanak sunabilir.

  Güç-hırs-açgözlülükten arınmış esnek bir kolektif erdem merhametine olanak sunabilecek bir düşünceyle evirebilirsek sorunlu bakış açılarımızı dönüştürebilirsek her şey çok daha iyi olacak.

  Ruhsal dinginliğe ulaşmanın sırrına nasıl erdi göbeklitepede ki toplumsallık onları bir arada tutan anlam sistematiği kendisini sürekli nasıl yeniledi.

  Hissiz ve bizden yalıtılmış günümüz dünyasına yeniden insana dair değerleri hangi ölçütlerde yaşama tutkularımız ışığında yansıtacağız.

  Yeni bir bilimsel-duygusal hakikate ışık tutacak bulgulara ulaşabilirsek zihinsel bir sıçrayışa da olanak sunabilecek mevcut köhneleşmiş düzene aykırı eşitleyen bir sesi içimizde yeniden duyacağız.

  İnsan evladının kolektif eylemi olarak hayat bulan ve Göbeklitepe’de yaşanan gerçeklilikten çıkaracağımız birçok dersler olacaktır. Sorgulayacağımız inanç, toplumsallık, bilinç bunlardan sadece bir kaçıdır.

  Geçmişten günümüz değerlerine baktığımızda ne görüyoruz yaşamı değiştirmeye dayalı çabalarımız umutlarımızla orantılı olabildi mi? İnsanları tartı ölçümüz sevgi ve anlam olabildi  mi?

  Kendimizi özgür kılmanın yolu yeni bir zihniyetle kendimizi yaratarak-oluşturarak öğretilmiş davranış ve alışkanlıklardan kurtulmayı gerekli kılar gereksiz fazlalıkların abartılı şovundan kurtulup gerçek özgürlükle tanışabilme arayışımızı hızlandırmalıyız.

  Duygusal-sezgisel bağların insan ve toplum üstündeki etkilerini politik özgürlükle taçlandırarak yola koyulmak belki de toplumsal kurtuluşa doğru atılmış en önemli adım olacaktır.

  Hiçlikte yitme riskini bertaraf edecek en büyük etken anlam arayışına verilecek içsel cevabın doğruluğu ve kararlılığıdır yeni anlamda yaratılan biz ötekiyi kıymetlendiren çokluktaki birliktir.

  Zihinsel zehirlenmenin panzehiri sezgisel ahlaki duygunun buna gösterdiği direnç refleksleridir her türlü dayatmayı kıracak olan anlam kilidi işte bu dirençte saklıdır.

  Biz ve öteki hasım değil özgürlüğe dayalı yaşamın hısımlarıyız hayata anlam katan ise eşitlerin eşitliğinden doğan politik duyguların insana kattığı güzelliklerdir.

  “Kapımıza değil; Kalbimize vuran buyursun! “ Şemsi Tebrizi

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları