• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İnsanlarda ilk kez kafa nakli denenecek
  İnsanlarda ilk kez kafa nakli denenecek
  18 Mayıs 2016 11:51
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero ve Çinli meslektaşı Şiaoping Ren insanlarda kafa nakli yapmayı denecek. İki aşamalı ameliyatın 30 yaşındaki Valery Spiridonov’da deneneceği belirtiliyor.

  İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero ve Çinli meslektaşı Şiaoping Ren, insan üzerinde kafa nakli gerçekleştirmeyi planlıyor. Ameliyata gönüllü olan kişininse 30 yaşındaki bilgisayar uzmanı Valery Spiridonov olduğu belirtiliyor.

  Spiridonov’un Werdnig-Hoffman hastalığına sahip olduğu, kaslarının bundan dolayı deforme olduğu ve başından aşağısını oynatmakta güçlük çektiği bildiriliyor.

  Surgery‘de yayımlanan makalede, ameliyatın sinirlere ve hücrelere zararı minimize etmeyi amaçladığı ve oksijensizlikten dolayı yaşanabilecek beyin ölümünü durdurmak istediği aktarılıyor.

  Dr. Canavero’ya göre kesilen başın yeni bedene takılıp kan dolaşımına bağlanması en az 30 dakika sürüyor. İnsan beyninin oksijen ve besin olmadan en fazla 7 dakika yaşayabildiği bildirilirken, hücrelerin ölmemesi için ameliyattan önce soğutulacakları söyleniyor.

  Rusya’da geliştirilen Perphtoran isimli bir maddenin de beyne oksijen sağlamak için kullanılacağı bildiriliyor. Ameliyatın sonundaysa yeni başın omuriliklerle bağlantısının kurulacağı belirtiliyor.

  Kasların ve damarların dikileceği ve hastanın vücudun iyileşebilmesi için 3-4 hafta boyunca komada tutulacağı kaydedilirken, Çinli cerrahların bu yöntemleri ölü insanlar, maymunlar ve fareler üzreinde denedikleri kaydediliyor.

  Ameliyatın önümüzdeki yıl Çin’de olması bekleniyor.


  Yorumlar  İlgili Haberler