• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İRADE BEDENİ RUHTA ERİTME GÜCÜDÜR.

  Bedeni dirhem dirhem eriterek ruha erişme gayesini pratikle sınanma iradesini gösterebilme cesareti bambaşka güzelleştirir insan olanı ve bu yeni felsefenin insana farklı bakışı bir başka özgürleştirir zaman-mekanı.
  Duygu ve anlam yoksunluğundan kaskatı kesilmiş ortak yaşamın tek kurtuluş umudu içinin sıcaklığını koruyabilmeyi başarmış karanfil gülüşlü insanların bitimsiz arayışlarında saklıdır.
  Gerçekçi düşünüşü engelleyen popülist, despotik dayatma bizden bize ait doğru dürüst bir yan bırakmadı ki! Eklektik bir karmaşa ucubesi olup çıktık özgür ve özgün yanlarımızın beslediği masumiyeti yitirdik birbirimizde yargılarla eksiltildik!
  Çağcıl fikirler inşacılığının zorunluluğu kendini günümüzde krizlerin çaresi olarak kaçınılmaz dayatıyor kendine yabancılaştıran insana özünü ve sorumluluklarını hatırlatıyor ve aleni vicdan terazisini ulu orta kuruyor bundan kaçabilene aşk olsun!
  Demokratik yaşam tanrıça masumiyetinde saklı özgürlüğün bakir dişilidir teokratik dayatmaya esir düşmeyecek kadar ahlaki bir kutsaldır kendi yalanına inananlar ve inandırılanlar bunun kıymetini elbette bilmezler.
  Onların utanç eseri Madımaklardan-Pogrom bodrumların küllerinden bizler hakikatimizi yarattık tezattır anti-insan düzeniyle ruhlarımız! İnatla acılarımız ne kadar büyükse umutlarımız o ölçüde hakikatin zaferine yakındır.
  Güncelliğin derin beklentili bataklığına saplanıp kalmak düşünsel tutkularımızı törpülüyor oysa böylesi kuşatmaları duygu gücümüze yüklenirsek aşabiliriz.
  Yeni yaşamı yaratma ideası-iradesi basit güdüsel çirkinlikleri alt edecek güçtedir yeter ki bireysel bencillikten sıyrılıp kolektif çoğunlukla temas kuralım örgütlü gücümüzün farkına varalım ve öz irademize inanalım.
  Yeter! Çapsızlıkta diretenlerin özgün hafiflikleri düşlerinin bile ağırlıkları altında ezilirler bizi bizlerden çalanlar yüzlerini yüzlerimize yansıttılar hakikat aynasında manzara çürük vişne tuvali!
  Öfke kuyusunun dipsiz kininde semazen gösterisi ve firari düşler safarisi av aşka anlam veren insan avcı güdüsel servete koşulsuz tapan tiran!
  Kıyıcılar dar ağacı ucuna intihar seçeneği kurgulamış adanmışlara bilgenin hakikat tebliğine kötü emellerini yazmışlar diriliş tarihini ters yüz etme telaşı var nede olsa her şeyin kopyası moda!
  Tasalanma bilinir köpük ayetlerin fırıldak üfürükçülerine hakikat kitabının hükmü işlemez söz eylemini yitirmişse eylemin sözün onurunu kurtarma zamanı gelmiş demektir!
  İrade tanrısal bir erdemdir ve vekaleten hiçbir eşit yaratılmışa devir edilmez ölüm bile irade ruhuna tutkundur canı alırken bile dönüp bakar iradenin çırpınan asaletine ölümde ölür iradenin ezel ve ebed hükümranlığında!
  Ada bilgesinin iradi gülüşüdür deniz dalgalarından bir halkın bayram düşlerini yeşerten!

   “Kendi iradene ve onuruna uygun şekilde özgür olasın diye,kendi yaratıcın olasın,kendini inşa edesin diye,seni ne ilahi,ne dünyevi,ne ölümlü,ne de ölümsüz yarattık.Kendi özgür iradene bağlı bir büyüme ve gelişme yetisini yalnızca sana verdik.Sen,içinde, evrensel bir yaşamın tohumlarını taşıyorsun.”

  Pico della Mirandola

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları