• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Irak Kürdistan Bölgesi’nde maaş protestoları şiddetlendi
  Irak Kürdistan Bölgesi’nde maaş protestoları şiddetlendi
  20 Aralık 2017 09:59
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) maaş protestosuyla başlayan sokak gösterileri şiddete dönüştü. Bölgede pazartesinden bu yana devam eden protesto gösterileri sırasında 5 kişi hayatını haybetti, 80 kişi yaralandı.

   

  Hükümetin son iki aydır maaşları ödememesini protesto amacıyla başlayan gösteriler, Kürdistan Bölgesi’nin birçok yerine sıçradı. Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) bölgesi Süleymaniye ve çevresindeki Halepçe, Kaladze, Ranya, Koya, Çemçemal, Tak Tak, Seyyid Sadık, Rawanduz gibi yerlerde öfke şiddete dönüştü. Birçok yerde siyasi parti ve kamu binaları saldırıya uğradı.

   

  Süleymaniye’nin merkezde bulunan Sera Meydanı’nda toplanan halk, maaş kesintilerini ve maaşların verilmemesini protesto etti. Güvenlik güçlerinin kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtığı ifade edildi. Ranye ilçesindeki gösterilerde ise 5 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi yaralandı.

   

  Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) güçlü olduğu yerlerde de gösteriler var. Erbil’in Koye ilçesinde kaymakamlık binasının önünde toplanan halk, kaymakamın kendilerini dinlemesini talep etti. Güvenlik güçlerinin kaymakamlık binasının önünde toplanan kalabalığı dağıtmak için ateş açması üzerine protestocular, kaymakamlık binasının bir bölümünü ateşe verdi. İtfaiye ekipleri yangını söndürdü.

   

  Göstericiler daha sonra Değişim Hareketi (Goran), Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu) ve Kürdistan İslami Topluluk (Komel) partilerinin binaları ile bazı resmi kurumları ateşe verdi.

   

  Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden gösterilerle ilgili yapılan ilk açıklamada, protesto gösterilerinin vatandaşların meşru bir hakkı olduğu ancak şiddet olaylarına dönüşmesinin tasvip edilmediği bildirildi.

   

  Başbakan Neçirvan Barzani’den itidal çağrısı

   

  Başbakan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nde bazı kentlerde düzenlenen gösterilerle ilgili itidal çağrısı yaparak, “Bölgemiz hassas bir dönemden geçiyor. Taleplerinizi anlıyorum ve sizden barışçıl bir şekilde taleplerinizi dile getirmenizi istiyorum” dedi.

   

  3 gündür süren protestolarla ilgili bir mesaj yayımlayan Başbakan, “Taleplerinizi anlıyor ve duygularınızı paylaşıyorum. Taleplerin barışçıl bir şekilde belirtilmesi yasal ve demokratik bir haktır. Ancak şiddet asla tasvip edilemez” ifadesini kullandı.

   

  Başbakan mesajının devamında, “Halen istikrarsız ve şiddetin yaşandığı bir bölgede yaşadığımızı unutmamalıyız. Dün bile peşmergelerimiz IŞİD teröristlerinin bir saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Iraklı güçlerin Mahmur çevresindeki hareketliliğinden haberdarız ve bundan rahatsızlık duyuyoruz” diye ekledi.

   

  Sokağa çıkma yasağı

  Kürdistan Bölgesi’nde 2 gündür devam eden protesto gösterileri nedeniyle Süleymaniye’ye bağlı Çemçemal ve Kifti ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

   

   

  Kaynak: Rudaw


  Yorumlar  İlgili Haberler