• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İran 2018’e halk protestosuyla girdi: Ekonomik tepkiler rejim karşıtlığına dönüştü
  İran 2018’e halk protestosuyla girdi: Ekonomik tepkiler rejim karşıtlığına dönüştü
  1 Ocak 2018 13:11
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İran’da perşembe günü başlayan rejim karşıtı halk protestoları 2017’nin son gününde de devam etti. Protestolarda en az 10 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi gözaltına alındı.

   

   

  28 Aralık’ta ülkenin kuzeydoğusundaki Meşhed kentinde yüksek enflasyonu protesto etmek için sokağa çıkan göstericilerle başlayan eylemler ülkenin önemli bölümüne yayılmış durumda.

   

  Başkent Tahran’da Tahran Üniversitesi önünde öğrencilerinin yoğun olarak katıldığı ve rejim karşıtı sloganların atıldığı bir protesto düzenlendi. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde polisin göstericilere sert bir şekilde müdahale ettiği görülüyor.

   

  Farklı kentlerdeki gösterilerde yükselen enflasyon, işsizlik ve yolsuzluğa yönelik tepkiler dile getirilirken hükümet karşıtı sloganların yanı sıra, rejim karşıtı sloganlar da atılıyor.

   

  İran devlet televizyonu, ülkedeki protestolarda 10 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

   

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, protestoların başlamasının ardından yaptığı ilk açıklamada halkın gösteri hakkı olduğunu ancak bunu yaparken ‘ülkenin düşmanlarına’ karşı uyanık olmaları gerektiğini söylemişti.

   

  Daha sonra yapılan açıklamalarda halk protesto eylemlerine katılma konusunda uyarılırken göstericilere destek veren Amerika Birleşik Devletleri’ne de sert tepki gösterildi.

   

  İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, hükümet karşıtı “gösterileri yasa dışı” olarak nitelendirdi ve izinsiz toplantılara katılanların “kendileri ve diğerleri için sorun” yaratacağını açıkladı.

   

  (Kaynak: BBCTürkçe, euronews)


  Yorumlar  İlgili Haberler