• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İran’a karşı Suudi Arabistan’dan Trump’a destek
  İran’a karşı Suudi Arabistan’dan Trump’a destek
  14 Ekim 2017 16:24
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Trump’ın İran’la ilgili açıklamasına Suudi Arabistan’dan destek geldi.
  ABD Başkanı Donald Trump’ın dün gece açıkladığı yeni İran stratejisine Suudi Arabistan’dan destek geldi. Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği tarafından DHA’ya yapılan açıklamada “Sayın Başkanı’nın bu hususta izlemekte olduğu vizyonu ve İran’nın bölgedeki düşmanca politikası ile yaklaşımları başta olmak üzere ortak sorunlarla mücadelede ABD’nin bölgedeki müttefikleri ile işbirliğini sürdürmekteki kararlılığını takdir etmektedir” ifadelerine yer verildi.

  DHA’nın aktardığı Suudi Arabistan açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

  “Suudi Arabistan Krallığı, daha öncesinde bölgede ve dünyada kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesinin önemine inanarak, İran’nın herhangi bir şekilde nükleer silah elde etmesinin önüne geçilmesi, barış ve güvenliğin korunması amacıyla İran ile 5+1 grubu ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmayı desteklemiştir. Ancak İran, ambargonun kaldırılmasından sağlanan ekonomik geliri, balistik füze programları geliştirerek, Hizbullah ve Husi milisleri gibi terör örgütlerini destekleyerek bölge istikrarını bozma amaçlı kullanmıştır.

  İran bununla yetinmeyerek, uluslararası kuralları açık bir şekilde ihlal etmiş, bu konudaki deneyimlerini Suudi Arabistan’ı aynı füzelerle hedef alan Husi milisleri gibi kendisine bağlı olan milislere taşımıştır. Aynı zamanda bu durum İran’nın bu programları geliştirmedeki amacının savunma amaçlı olduğu iddialarını yalanlamaktadır. Bununla birlikte, düşmanca politikalar izlemekte ısrarlı olan İran, Devrim Muhafızları ile ona bağlı olan Husi milisleri aracılığıyla Kızıl Deniz ve Arap Körfezi’ndeki uluslararası deniz taşımacılığı koridorlarını defalarca ihlal ederek Suudi Arabistan ve bölge ülkelerine karşı siber saldırılar yapmaya devam etmiştir.

   

  “Trump’ın hedefleri gerçekleşmeli”
  “Bu bağlamda, Suudi Arabistan Krallığı, sayın ABD Başkanı’nın dile getirdiği arzu edilen hedeflerin gerçekleşmesi amacıyla, ABD ve uluslararası toplumdaki ortakları ile işbirliğini sürdürmekteki kararlılığını vurgulamakta, İran politikalarının yarattığı tehlikelerin sadece nükleer programı çerçevesinde değil, tüm düşmanca faaliyetlerini içeren daha kapsamlı bir perspektifle ele alınarak ortadan kaldırılması ve İran’nın kitle imha silahı elde etmesine izin veren tüm yolların engellenmesinin önemini yinelemektedir.”

  ABD’nin yeni İran stratejisini dün gece ilan eden Trump Devrim Muhafızları’nın yaptırım listesine alınacağını ve ülkesinin nükleer anlaşmadan çekileceğini duyurmuş; İran, Fransa ve Rusya gibi ülkeler tarafından eleştirilmişti.


  Yorumlar  İlgili Haberler