• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İran’dan zirve kararına eleştiri: “Filistin toprakları iki parçaya bölünmüş oldu”
  İran’dan zirve kararına eleştiri: “Filistin toprakları iki parçaya bölünmüş oldu”
  27 Aralık 2017 14:53
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Türkiye’nin öncülüğünde İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusunda verdiği kararı “Bu Filistin topraklarını ve Kudüs’ü bölme anlamına geliyor” sözleriyle eleştirdi.

   

  Filistin’deki gelişmelerle ilgili Tahran’da basın toplantısı düzenleyen Ali Ekber Velayeti, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) İstanbul’da yapılan olağanüstü toplantısında yayınladığı sonuç bildirisini “bölgenin gerçekleriyle örtüşmeyen muhafazakâr bir bildiri” olduğunu söyledi.

   

  Velayeti, ” Sonuç bildirisinde Kudüs, doğu ve batı diye iki parçaya bölünmüş ve doğu kısmı Filistin’in başkenti olarak tanımlanmış. Bize göre Kudüs’ün tümü Filistin’in başkentidir. Bildiride, Filistin toprakları iki parçaya bölünmüş oldu. İki Filistin diye bir şey yok. Filistin topraklarının tümü işgal altında ve tümü özgürleştirmeli” diye konuştu. Velayeti, İran’ın çıkan sonucu tatmin edici bulmadığını da belirtti.

   

  ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından, Türkiye’nin çağrısıyla 13 Aralık’ta İstanbul’da bir araya gelen İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri, Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin başkenti olarak ilan etmişi. İstanbul’daki toplantıya  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de katılmıştı.


  Yorumlar  İlgili Haberler