• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İstanbul’a son darbe! Kanal İstanbul Küçükçekmece’den başlayacak
  İstanbul’a son darbe! Kanal İstanbul Küçükçekmece’den başlayacak
  15 Ocak 2018 09:12
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan “çılgın proje” olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi’nin güzergahını açıkladı.

   

   

   

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011’de açıklanan ve kamuoyunda “çılgın proje” olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin detaylar belli oldu. Kanal İstanbul Projesi’nin güzergahını, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan açıkladı.

   

   

  Buna göre, 5 farklı güzergah üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, 4. alternatif Küçükçekmece – Sazlıdere – Durusu koridoru Kanal İstanbul Projesi’nin Karadeniz’den Marmara’ya bağlantısı olarak tespit edildi.

   

  Bakan Arslan’ın açıklaması şöyle: 

   

  “Ağustos 2017 tarihi itibarıyla çalışmalara başlandı. Güzergahların tespiti buna bağlı olacaktır. Sayısal model çalışmaların yapılması, deprem risk değerlendirmelerinin yapılması, rüzgar ve dalga ikliminin çalışmalarının yapılması ve entegre olacağı bütün projelerin yapılmsı bu yılbaşı itibarıyla çalışmalarımızı tamamladık.

   

  Çevresel koşullar ile maden alanlarını, sit alanları, hassas alanları, yer altı ve yer üstü toprak ve su kaynakları ayrıca kanal uzunluğu, kamulaştırma gibi etkenler çerçevesinde de dikkate alınarak 5 farklı güzergah üzerinde çalışmalar devam ettirildi.

   

  Kanal güzergahı boyunca tek bir yer altı sularının bulunmadığı tespit edildi.

   

  Kanal İstanbul projesinde tsunami ile parametreler belirlenirken, kayıtlı tüm veriler çerçevesinde detaylı çalışmalar yapılmış ve olumsuz etkisinin olmayacağı da tespit edilmiştir. 17 bin metre sondaj 2017 yılı sonu itibarıyla tamamlanmıştır.

   

  Kanal İstanbul Küçükçekmece’den başlayacak

   

  Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridroru Kanal İstanbul projesinin yolu olarak tespit edilmiştir. Güzergah 45 kilometredir. Küçükçekmece Gölü’nden başlayacaktır.

   

  Bütün bu çalışmalar yapılırken liman ve lojistik merkezi gibi entegre projelerde bununla birlikte değerlendirildi. Karadeniz’de çıkacak dolgu malzemelerinden dolayı lojistik merkezi olarak kullanabileceğimiz proje alanı.”


  Yorumlar  İlgili Haberler