• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İsviçre’de asgari ücret 3 bin 477 dolara çıkıyor
  İsviçre’de asgari ücret 3 bin 477 dolara çıkıyor
  11 Kasım 2017 11:44
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İsviçre’nin Ticino kantonu yerel hükümeti asgari ücreti 3 bin 400 İsviçre Frangına çıkarmaya hazırlanıyor. Kantonun ekonomi bakanı ücret artışı için yerel hükümete teklifini sundu.

   

  3 bin 400 İsviçre Frangı yaklaşık olarak 3 bin 477 Amerikan dolarına tekabül ediyor. Hazırlanan yasa teklifinde saat başına ücretin de 20 dolara çıkarılması öngörülüyor.

  Ancak yerel hükümetteki partilerin tüm bu teklif üzerinde hem fikir değil. Yeşiller asgari ücretin mevcut teklifin daha da üzerine çıkarılmasını savunuyor.

   

   

  2015 yılının Haziran ayında Ticino kantonunda yapılan referandumda halkın yüzde 54’ü asgari ücret için alt limit belirlenmesi teklifine ‘evet’ demişti.

  İsviçre genelinde ise asgari ücretin 4 bin İsviçre Frangı (4 bin 17 dolar), saat ücretinin de yaklaşık 22 dolar olarak belirlenmesi teklifi referandumda çoğunluğun desteğini almamıştı.

   

  Kantonlar artış için harekete geçti

  Diğer kantonlar da asgari ücrete yerel hükümet bazında düzenlemeler getirmeye devam ediyor. Şu sıralar özellikle de Fransızcanın konuşulduğu kantonlar bu konuda harekete geçmiş durumda. Neuchatel kantonu saatlik 20 İsviçre Frangı limitini getirmişti. Jura kantonunun da benzer bir düzenlemeye kabul etmesi bekleniyor.

   

  İtalyanca’nın konuşulduğu Ticino’da yoksulluk diğer bölgelere oranla daha fazla. Bu nedenle bu bölgedeki halkın önemli bir kesimi, yaşam koşullarının daha ucuz olduğu komşu ülke İtalya’da yaşamayı tercih ediyor.


  Yorumlar  İlgili Haberler