• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İzafiyet Teorisi Teyit Edildi
  İzafiyet Teorisi Teyit Edildi
  16 Haziran 2016 15:44
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İlk kez Einstein’ın, 1916’da öne sürdüğü yer çekimi dalgalarının varlığı ikinci kez ortaya çıkarıldı.
  ‘Lazer Interferometer Yer Çekimi Dalgası Gözlemevi’nin (LIGO) yaptığı ikinci gözlemde iki kara deliğin çarpışmasıyla oluştuğu düşünülen yer çekimi dalgalarına ait sinyaller ikinci kez kaydedildi.

  Gök bilimcilerin açıklamasına göre, 1.4 milyar ışık yılı ötede bir birini yutan kara deliklerin ikinci bir çifti tespit edildi.

  Şimdiye kadar sadece ikinci defa gerçekleşen olayda, iki kara deliğin çarpışarak birbirini yuttuğu ve yer çekimi dalgaları biçiminde enerji ortaya çıkardıkları kaydedildi.

  Biliminsanlarının açıklamasına göre ayrıca, güneşin 8 ve 14 katı büyüklüğündeki kara deliklerin birleşmesi, yaklaşık güneşten 21 kat büyüklükte bir kara delik ortaya çıkardı.

  Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ndeki (Caltech) LIGO Laboratuvarı Müdür Yardımcısı Albert Lazzarini, söz konusu gözlemle ilgili yaptığı açıklamada, 4 ay içinde iki güçlü olayın algılanmasıyla, gelecekte yer çekimi dalgalarının hangi sıklıkta duyulabileceği hakkında öngörüler yapmaya başlanabileceğini belirtti.

  KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN KARADELİKLER

  Birmingham Üniversiesi Öğretim Üyesi ve LIGO’da çalışmalarda bulunan John Veitch de gözlemde kaydedilen dalgaların karadelikler olduğunu aktarırken, yaptıkları keşfi gelecekte keşfedilmeyi bekleyen karadelik topluluğu olduğunun onayı olarak değerlendirdi.

  Uzaydaki cisimlerin yer çekim kuvvetinin kütlelerinin büyüklükleriyle doğru orantılı olduğunu öngören Einstein’ın teorisine göre kara delik gibi büyük kütleli cisimlerin zaman çekim kuvveti ve zamanı bükebilme yeteneği bulunuyor. Einstein’ın Şubat 2016’ya kadar hiçbir şekilde tespit edilemeyen yer çekimi kuvvetinin dalgalar halinde yayıldığına ilişkin teorisi 100 yıl sonra şubat ayında yapılan gözlemde doğrulanmıştı.

  BİR KONUDA YANILDI

  Einstein’ın yer çekim dalgalarının varlığına ilişkin kuramı, biliminsanları tarafından evrenin işleyişine en uygun teori olarak kabul edilirken, 100 yıl sonra yapılan keşfin, özellikle uzayın teleskoplarla dahi görülemeyen daha büyük olan bölümünü anlamakta işe yarayacağı belirtiliyor.

  İzafiyet Teorisi’ni yazarken tüm evrenin yerçekimi dalgalarıyla kaplı olduğu kuramını ortaya atan Einstein, yapılan en son gözlemle bir kez daha haklı çıkarken, bunun hiçbir zaman tespit edilemeyeceği düşüncesinde ise yanıldığı ortaya çıkmış oldu.


  Yorumlar  İlgili Haberler