• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Jüri Hakan Atilla’yı suçlu buldu… Karar duruşması 11 Nisan’da
  Jüri Hakan Atilla’yı suçlu buldu… Karar duruşması 11 Nisan’da
  4 Ocak 2018 09:38
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  New York’ta 22 aydır devam eden Sarraf davasında sanık olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, suçlandığı 6 ayrı suçun beşinden suçlu bulundu. Jüri Atilla’yı sadece kara para aklama suçlamasından suçlu bulmadı.

   

   

  ABD‘nin İran’a yaptırımlarını delmekle suçlanan ve New York’ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla‘nın yargılandığı davada karar verildi. Jüri üyeleri, Hakan Atilla’yı, yöneltilen 6 suçun 5’inden suçlu buldu.

   

  Atilla şu iddialardan suçlu bulundu: ABD ve özellikle de Amerika Maliye Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurmak, İran’a uygulanan Amerikan ambargosu ve Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurmak, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak, Amerikan bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurmak ve yasadışı finansal işlemlere bilinçli olarak göz yummak.

   

  Jürinin Atilla’yı beş ayrı iddiadan suçlu bulmasından sonra ne kadar hapis cezası verileceğine hakim Richard Berman karar verecek. Berman, Atilla’yla ilgili karar duruşmasının 11 Nisan’da yapılacağını açıkladı.

   

   

  Hakan Atilla’nın avukatlarından Catty Flaming kararın ardından yaptığı açıklamada “Bu yalnızca birinci raunt ve temyiz mahkemesinin var olmasının bir sebebi var” diye konuştu. Hüküm duruşmasından sonra avukatların bir an evvel temyiz için başvuruda bulunması gerekiyor. Temyiz sürecinin en az bir ya da iki yıl olması öngörülüyor. Atilla’nın bu süre zarfından tutukluluk hali devam edecek.

   

   

  Savcılık açıklaması

   

  Davaya bakan New York Güney Bölgesi Başsavcı vekili Joon H. Kim tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Bugün, açık ve adil bir yargılamadan sonra, Halkbank üst düzey yetkilisi, jürinin oy birliğiyle verdiği kararla suçlu bulundu. Suçlu olduğunu kabul eden Rıza Sarraf’la birlikle, bu büyük ve küstah planın ortasında bulunan bu iki adam, İran yaptırımlarını milyarlarca dolar boyutunda deldi ve çok ciddi federal suçlarla karşı karşıyalar. Yabancı bankalar ve bankacılar ya İran ve diğer yaptırım uygulanan ülkelere kendi istekleriyle yardım edip Amerikan yasalarını delmek ya da uluslararası bankacılık dünyasının bir parçası olup Amerikan dolarıyla işlem yapmak seçeneklerine sahip. Ancak her ikisine birden değil. Eğer Atilla gibi, Amerikan yaptırımlarını delip İran’ın petrol ticaretinden kazandığı milyarlarca doları kaçırma planının bir parçası olup, Amerikan Maliye Bakanlığı yetkililerine defalarca yalan söylerseniz ve sahte belge düzenlerseniz, o zaman sonuçlarına katlanmaya hazır olmalısınız. Atilla’nın seçimi sonrası karşısındaki sonuç, Amerikan mahkemelerinde suçlu bulunmak oldu.”

   

   

   

  (Kaynak: Amerikanın sesi)

   


  Yorumlar  İlgili Haberler