• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Kadın devrimi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dini referanslarından yola çıkarak ve artık kendini saplantılarından bir türlü kurtaramadığından mıdır, yoksa gündemi değiştirmenin kolaycı taktiği olarak kullandığından mıdır nedir, kadın ile erkeğin eşit olmadığını istediği kadar söylesin dursun, hayat tersini söylüyor.
  Hayatın bütün dinamizmini kavramış, çağın getirdiklerine kendini hazır etmiş ve bu karşıladıklarından nihayet yeni hayatın manifestosunu çıkarmış Kürt Özgürlük Hareketi kadın-erkek eşitsizliğine yaptığı iradi müdahale ile Kürt Devrimi’ni bir kadın devrimi olarak da biçimlendirmiştir.
  Kürt Özgürlük Hareketi, kadın-erkek eşitliğini sosyal alanda hem hümanist ve felsefi gerekçelerle hem de pratik ve akılcı gerekçelerle inşa etmiştir.
  Kadın ile erkeğin eşitliğini felsefi açıdan ve hümanist gerekçelerle bir sorumluluk olarak üstlenen hareket, kadını özgürleştirerek erkeği de hem geçmiş hem gelecek perspektifiyle özgürleştirmiştir.
  Kadın özgürleşip sosyal alana girdiğinde ve siyasi mücadelede yerini aldıkça erkeği de serbest kılmış, çocuğu da özgürlükle eğitmiş, özgür bırakmıştır.
  Toplumsal devrim kadın ile hem kök salmış, hem yayılmış hem kitleselleşmiştir.
  Bir çarpık bilince yol açarak geleneksel iktidarlara hizmet eden örf ve adetleri kırılgan aile yapısını korumak adına muhafaza etmek için hararetle savunan kadının yerine, Kürt Özgürlük Hareketi’nin kadın özgürlük mücadelesiyle özgürleşmiş bir yeni hayat çağrıcısı kadın geçmiştir.
  Özgür devrimci Kürt kadını kadın-erkek eşitliğini çok boyutlu olarak ortaya koymaktadır.
  Muhafazakarların sığındıkları o köhnemiş fiziksel özellikler tezini de çürütmektedir Kürt Özgürlük Hareketi. Bunu da pratiklerinin alanında yapmakta ve pratikleştirmektedir.
  30 yıllık dağ pratiğinde ve bugün Rojava Devrimi’nin savunusunda cephede büyük kahramanlıklar yaparak ve dünyayı kendine hayran bırakarak, yeni kadının imajını üreten Kürt devrimci kadınlar, fiziksel mücadelenin ölüm kalım meselesi olduğu bu yerde akıl ve cesaretin kadın ile erkek arasındaki fiziksel güç dengesizliğini nasıl da aştıklarını gösteriyorlar.
  Bugün bütün dünya Kürt kadınlarının özgür duruşunu ve iradi mücadelesini gıpta ve hayranlıkla izliyor.
  Ve bir kez daha görülüyor ki, kadının katıldığı ve öncüsü konumuna yükseldiği bir siyasal sosyal hareket yenilmez. Çünkü kadın, erkek ile fiziksel güç eşitsizliğini cinsinin özelliklerinden olan metanet ve kararlılıkla, özgürleşmiş aklın rehberliğinde geçersiz kılmakta ve hareketin nicel ve nitel gücünü ikiye katlamaktadır.
  Bugün (25 Kasım) Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde Suruç sınırına giden ve Mirabel Kardeşler’in, Saralar’ın, Arinler’in, Kaderler’in adını Kobanê yönüne doğru haykıran kadınlarla birlikte Kürt Kadın Devrimcileri’ni bir kez daha selamlayalım.
  Yaşasın Özgür Kadın.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları