• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Kadınlar kongreleşirken

  Haftasonu Diyarbakır’dan zılgıtlar ve alkışlar arasında rengarenk haberler geldi. Kürt özgürlük ve demokrasi mücadelesinin en önemli unsur ve taşıyıcılarından olan kadınlar DÖKH öncülüğünde bir kongreye doğru evrilmişti. Tam da Kobanê direnişindeki kahramanca ve başı dik tutumlarıyla tüm dünyaya umut ve gurur aşıladıkları bir dönemde kadınlar bu kongreleşme kararlarıyla bir kez daha konjonktüre inisiyatiflerini koymuş oldular.

  Kongre tarzı örgütlenme Kürt Özgürlük Hareketi ve Kürt Siyasal Hareketi’nin önemli perspektif ve özelliklerinden oldu hep zaman içinde. Kongreler, Kürt Hareketi’nin hem özgünlüğü hem de gücüdür. Kürt Hareketi, kongreler sayesinde hem çok sesliliğe kavuşmuş hem de çok kimlikli niteliği ile birçok farklı kaynaktan beslenerek taze kalmayı başarmıştır.

  Kongreler, Kürt Hareketi’nin idari vizyonunu da içinde taşır. Kürt Hareketi’nin adem-i merkeziyetçi ve yerinden yönetim anlayışına uygun tarzıyla kongreler, kimlik ve toplumsal grupların hem kendi kendisini yönetmesinin hem de daha geniş yönetim birimlerine kendi sesi ve kendi derdiyle katılımının önünü açar.

  Bu haliyle DÖKH’den KJA’ya yani Kongreye Jinên Azad’a dönüşen Kürt kadın hareketi ve onun mücadele ortakları Kobanê’den gelen rüzgârın da etkisyle yeni mücadele ve inşa adımları için bir kez daha kendini yeni bir seferberlikle yeniden örgütlemiş oldu.

  Kürt Özgürlük Hareketi’nin bütün bir mücadele süreci boyunca en büyük başarı ve kazanımlarından biri de kadın özgürlüğü oldu. Kadınlara hem toplumsal alanda yer açıp hem de bunun ideolojisini de ortaya koyan Kürt Özgürlük Hareketi, böylelikle kendisini bütün dünyaya hayran bırakan ve bir yandan da Ortadoğu ve dünyanın genelinde kadınlar için amaç ve perspektife dönüşen bir kadın kimliği ortaya koydu.

  Kongreya Jinên Azad, tam da bu anlayış ve kazanımın çoğulcu perspektifle ortaya koyulmuş yeni aşamasıdır.

  Demokrasi ve özgürlük mücadelesin yeni bir soluk getirecek KJA’yı ben de bu sevinç ve umutla selamlıyorum.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları