• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Kadınlar OHAL’i istemiyor
  Kadınlar OHAL’i istemiyor
  18 Ocak 2018 13:30
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Kadınlar OHAL’e karşı örgütlendi. “Olağanüstü Hal’in olağan hale gelmesine alışmıyoruz” diyerek bir araya gelen kadın örgütleri OHAL’e karşı kampanya başlattı.

   

  DİSK Kadın Komisyonu, KESK Kadın Meclisi, TMMOB Kadın Çalışma Grubu, Türk Tabipleri Birliği Kadın Hekimlik Kadın Sağlığı Kolu’nun çağrısıyla kadın ve LGBTİ örgütleri yayınladıkları metinde “Hep birlikte OHAL kaldırılsın diyoruz” çağrısıyla OHAL’e karşı mücadeleye çağıran bir kampanya başlattı.“Olağanüstü Hal’in ‘olağan’ hale gelmesine alışmıyoruz” başlıklı metne onlarca kadın örgütü ve kurumu destek verdi.

   

  “Olağanüstü Hal rejiminin gündelik hayatlarımızı etkileyen, hissedilen ve görünen pek çok yüzü var. Görünenler kadar yıkıcı bir görünmeyen yüzü OHAL’in kadınların hayatlarında yol açtığı tahribattır.” denilen metinde neden OHAL’i istemedikleri şu sözlerle anlatıldı:

  “Sadece 696 No’lu KHK bile OHAL’den kurtulmak istememiz için yeter. Erkeklerin kadınları kolayca katlettiği bu topraklarda, erkekler iyi hal, haksız tahrik indirimi diyerek “cezasız” bırakılır, kolluk ve yargı erkekleri korur. Şimdi de son KHK ile silahlanmış ya da silahlandırılmış erkekler  “darbe karşıtıyım” diye cinayet işlese bu kez yargı karşısına bile çıkarılmayacak. Çünkü “bazı” sivillere yargı muafiyeti getiren maddeyle öldürmek, şiddet uygulamak, işkence yapmak yasal koruma altına alındı. “15 Temmuz Darbe Girişimi ile sınırlı” açıklamalarına da inanmıyoruz. İktidar kanadı bile birbirini yalanlarcasına açıklamalar yaptı. Bir de “anayasal suçlar”dan yargılananlara tek tip kıyafet zorunluluğu çıkarıldı. Biz bunların birtakım kişilere işledikleri suçlar için cezasızlık zırhı sağlarken diğerlerini tek tip kıyafet gibi haysiyet kırıcı bir cezalandırmayı yargılama sürerken uygulamak suretiyle peşin hükümle suçlu ilan edeceğini açıkça görüyoruz.”

   

   

   

   


  Yorumlar  İlgili Haberler