• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Karadeniz nereye çıkar

  Karadeniz bölgesi son yıllarda gözde bir turizm merkezi haline geldi. İktidar ve onun yandaş şirketlerinin dikkatini çekti. İşe ilk olarak “sahil yolu projesi” ile doğayı tahrip ederek başladılar. Çarpık yapılaşmadan dolayı ve vadilere yapılan HES’lerle (Hidroelektrik Santralı)  doğa yeterince yıpratıldı. Karadeniz “Yeşil yol” denilen projeyle tarutumar edildi. İsmine “ yeşil” demek Karadeniz’in yükseklerini tıraşlayan bu yollar için  oldukça ironik ama yaptıranlara sorarsanız bu yol turizm potansiyelini artıracak.
  Karadeniz bölgesinde yolu açılan yaylaların büyük bir kısmında betona teslim olduğunu gördük. Kalabalığı kaldıracak bir alt yapının bulunmadığını görmemek için hayata kör ve sağır duyarlılığı ile bakıyor olmak gerekiyor.
  Karadeniz’e büyük kötülük yapmak için kolları sıvayan devlet oldu. Devlet’in iktidar gücü, kendine bağlı yandaş şirketlere daha çok para kazandırmak için sürekli yol yapımı uygulamasını artırmaya çaba sarf ediyor. Yandaşlarına para kazandırmak için özelleştirmeye de el atıyor.(Toki evleri de yandaşlarının zenginleştirme projesidir.)
  Halkın en temel ihtiyaçlarına cevap vermeyen iktidar partisi, halkın yaylasına, dağına taşına, ovasına, bağına bahçesine, manevi inanç yerlerine, kültürel değerlerinin bulunduğu alanlara göz dikmiş durumda.
  Halkın geçim sorununa, işsizliğine, alt yapısına, eğitimine, sağlığına çözüm üretmezken; zenginin daha zengin olması için; halkın ekmeğine, aşına, köylüsünün, kasabasının manevi değerlerine, kültürüne müdahale etmeyi sürdürüyor.
  Doğa insan elinden ne kadar çok çekiyor! Ne zalim şu insan yaratıkları!
  Dağı taşı özelleştirmeye ve ihaleye açan AKP iktidarı Cerattepe’de bakır arama işini kendine yakin Mehmet Cengiz’in şirketine verdi. Doğayı özelleştirmek isteyen AKP iktidarı, doğanın altını üstüne getirmek istiyor.
  Carettepe Kafkas ekosisteminin devamı olan doğal yaşlı ormanlarla kaplı. 7 Bilim adamının 35 sayfalık ÇED raporunda 2000 çesit bitki ayrıca börtü-böceğin yasadığı milli bir park.Bu parkın çevresi Artvin` in içme sularıyla kaplı. İlk 250 hektarla zamanla 4.450 hektarla maden aramaya devam edecek 50. 000 ağaç kesecekler. Havaya karışan madenli tozlar, buharlaşan kükürtlü Dioksit gazı insanlanların üzerine yağacak. Tüm Karadeniz’i saran kanser, çiftbaşlı hayvanlar, sakat çocukların doğumu artacak.
  AKP iktidarı, denizleri, doğayı ve insanları kızdırdı. Sahil kıyılarını kayalarla doldurdu, ormanları kesti, dereleri kuruttu. Bombalarla havayı kirletti, suyu zehirledi. Cizre’yi, Sur’u, Silopi’yi yerle bir etti. Doğadaki canlıları yerlerinden yurtların etti.
  Doğayı ve doğadaki canlıları yok etmek isteyenler birgün kendileride yok olacaklar. Sadece zengin olmak için paraya tapanlar, gün gelecek yemek için paradan başka birşeyleri olmayacak.
  Dolayısıyla nerede bir zulüm varsa orada direnişin olması kendine insanım diyenlerin onurudur!!
  Artvin halkı, doğa sevenler, kendine insanım diyen çoluk-çocuk, yaşlı-genç, kadın-erkek herkes sokaklara döküldü. Cerattepe’ye sahip çıktı. İktidara ve onun yandaşlarına geri adım attırdı.
  Tarihi dokunun korunması, doğal yaşam alanlarında yapılanmasına izin vermemesi, gelişi güzel yollar yapılmasına karşı direnmesi; insanın kendi geleceği içindir.
  Doğaya sahip çıkmak, insanın hem  kendi yaşamına hemde doğadaki canlıyı korumak için insanlığına saygı gösterme direnişidir.
  Mehmet Cengiz’in şirketine bakır madeni için 50 000 ağacın kesilecek. Ama Davutoğlu 3 bin 500’den başka bir ağaç kesilmeyecek diye cevap veriyor. Davutoğlu, Artvin halkının temsilcileriyle görüşmede Cerattepe maden işletmesininin çalışmalarının hukuki süreç sonuçlanan kadar durudurulduğunu açıklamıştı. Ama  bu açıklamadan sonra Vali’nin talimatıyla şirketin yer teshisi izin belgesini alarak bu teshis gerşekleşiyor.
  Tarihe düşen bir not var “Osmanlı’da oyun bitmez” İşte bunlar Osmanlı torunları olduğu için, bunlarda da oyun bitmez.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları