• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  KARAR DEVLETİN

  Tatil dönüşü yine TBMM eski hamam eski tas. Başbakanın, parti kongresi öncesinde müzakerelerin yeniden başlayabileceğine dair taktiksel açıklamaları daha kongrede rafa kaldırılmıştı zaten. Ama BDP milletvekillerini Meclis’ten dışlamaya yönelik stratejik kararlılığı sürüyordu. Böyle bir ortamda MHP’yi yedeğine alan AKP, Kürtler’in özerk yapılarına bir saldırı olarak planladığı Suriye müdahalesi için gerekli tezkereyi kamuoyunun bütün tepkisine rağmen kolayca cebine koydu. Hemen ardından, bu defa açıkça Kürt hareketi hedef alındığında daima yaptıgı gibi CHP’nin de ‘evet’ oyu kullandığı bir oturumda Irak Kürt Özerk Bölgesi’ne saldırı için gereken tezkere çıkarıldı. Sistem her zamanki gibi işlemiş, devlet bloku oluşmuştu. Sistem partileri farksızdılar yine.

   

  Diğer taraftan 9 Ekim komplosunun üzerinden 14 sene geçmiş. Öcalan bir yıldır tecrit edilmiş durumda. Ama Kürtler’in bu konudaki tavrı ve direnişi de aynı. Hatta daha yaygınlaşmış ve kitleselleşmiş bu 14 yıl içinde. Bu sene de 9 Ekim komplosuna yönelik birçok protesto gösterisi yapıldı. Ama bu senenin özgünlüğü cezaevlerindeki Kürt tutsakların Öcalan’a yönelik tecritin sona erdirilmesi için süresiz açlık grevine başlamış olmaları.

  Bu 14 yıl içinde devlet ve hükumetler, Kopenhag kriterlerinden Diyarbakır kriterlerine, oradan da açılıma bütün taktiksel oyalama politiklarına rağmen siyasi soykırımcı ve asimilasyoncu çizgisine nasıl sadık kaldıysa, Kürtler de önderlerine, örgüt ve kurumlarına, direniş geleneklerine sadık kaldı. Mücadeleyi büyüttü.

  Ama bu arada, değişmeyen bu iki durumun yanında, dünyada büyük değişiklikler oluyor. Ortadoğu da sınırlar değişiyor. Orta vadede Kürtler bu değişimin en büyük aktörü olacak. Türkiye’de devlet birdeğişim olacaksa bunu da kendisinin yapacağı iddiasında olsa da artık çok geç. Kürtler statükonun çizdiği sınırları işlevsiz bırakacak bir birliğe yönelmiş durumda.

  Şimdiye kadar Kürt siyasi hareketinin meclisteki temsilcileri hep ortak vatanda bir arada yaşama kararlılığını ve onurlu bir barışı seslendirdi ama bundan sonra da TBMM, ülke sınırları içinde ve dışındaki Kürt oluşumlarına yönelik saldırıların tezkere fabrikası olarak çalışacaksa, Kürtler de demokratik özerklik yönündeki özyonetim kararlarını uygulayacaklardır.

  Kürtler kararlılıklarını ortaya koyduğuna göre, artık devlet ve hükumet bir karar vermeli.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları