• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Kardeşlik mi, komşuluk mu?

  Roboski katliamının birinci yıldönümü bu. Katliamın ardından saatler geçe Başbakanlık’tan gelen izinle olay üzerindeki karartmayı kaldıran televizyonların ekranlarında beliren Recep Tayyip Erdoğan’ın boy gösterip Kürt halkının gözünün içine baka baka Genelkurmay Başkanı Özel’e teşekkür edişinin de yıldönümü.

   

  Aradan geçen bir yıl içinde Kürt halkının sokaklarda, vekillerinin ise Meclis’te Türkiye’nin duyarlı insanlarını da yanlarına alarak oluşturdukları direniş sonucu göstermelik birkaç ziyaret sonrasında Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

  Süreç içinde Komisyon üyelerinin olaya ilişkin belgelerin kendilerinden gizlendiği yönündeki açıklamalarına rağmen alelacele raporlar hazırlandı. Aynı dönemde Hükumet yetkilileri evlatlarını kaybeden insanların acısını tazminat miktarları ile ölçüp, Roboski halkının şahsında Kürt halkının onurunu kırmaya kalkışıyordu.

  Sonuçta birkaç gün önce olayın bütün sorumluluğunun Genelkurmay’da oldugunu ima eden bir rapor sızdı medyaya. Oysa Roboski katliamı bir sınır ötesi operasyondu ve bunun için Başbakanlık onayı gerekiyordu. Yani katliam emri Başbakan’dan gelmeliydi.

  Başbakan katliam emrine ilişkin kamuoyuna hiçbir açıklama yapmazken, bir TV ekranında, bu defa da katlettikleri insanların PKK gerillası olma ihtimalinden bahsediyor, bir kez daha katliama meşruiyet kazandırmaya çalışıyordu. Bir kez daha Kürt halkının acısına saygısızlık ediyor, Kürt halkını topyekün hedef gösteriyordu.

  Başbakan ve hükumetinin zihniyeti bu. Bütün Kürtler hedeftir.

  Roboski katliamının ardından bu ve benzeri olaylara tanık olan Kürtler’e bir yandan da kardeşlikten dem vurmak bu halkın ancak öfkesini artırır.

  Eğer Başbakan ve hükumeti bu ülkede Türkler ve Kürtler’in bir arada yaşamasını istiyorsa önce Roboski katliamı için Kürtler’den özür dilemelidir.

  Abdullah Öcalan’ı tecritten vazgeçilmeli, müzakere süreci başlatılmalıdır. Belki o zaman Kürtler yeniden hükümeti müzakerenin tarafı olarak kabul eder.

  Aksi takdirde kardeşlik değil komşuluk ile yetinmek zorunda kalırlar.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları