• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Katalonya’da genel grev
  Katalonya’da genel grev
  9 Kasım 2017 09:52
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Katalonya’da bağımsızlık yanlısı sendikalar Katalan hükümet üyelerinin tutuklanmasını protesto etmek için genel greve gitti. 

   

  Intersindical-CSC adlı sendikanın çağrısıyla yapılan genel greve, bağımsızlık yanlısı sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Daha çok ulaştırma sektörünü hedef alan genel grev nedeniyle 60’tan fazla noktada kara ve demiryolu ulaşımı kesildi.

   

  Özellikle Barselona kenti çıkışındaki otoyollarda trafiği kesen grev gözcüleri, benzer eylemleri şehir içinde kilit konumdaki trafik noktalarında da yaptı. Eylemciler ayrıca Barselona-Girona arasındaki hızlı tren hattı ile bazı önemli banliyö hatlarını da geçici süreyle kapattı.

   

  Eylemler nedeniyle Barselona, Girona, Lleida ve Tarragona gibi kentlerin giriş-çıkış noktalarında uzun kuyruklar oluştu.

  Bazı köprülerin üzerine de “Baskılara karşı geri tek bir adım bile atmayacağız. Biz cumhuriyetiz. 8 Kasım genel grev” yazılı pankartlar asıldı.

   

  Öte yandan İspanya Dışişleri Bakanı Dastis Katalanların bağımsızlığı için “ülke genelinde” referanduma gidilebileceği işaretini verdi

   

   

  Kaynak: sendika.org, euronews


  Yorumlar  İlgili Haberler