• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Kayyım 10 gün çalıştırdığı 113 işçinin ücretini ödemedi
  Kayyım 10 gün çalıştırdığı 113 işçinin ücretini ödemedi
  24 Temmuz 2017 10:52
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

   

  Silopi Belediyesi’nde çalışırken işten çıkarılan 113 işçi ödenmeyen 10 günlük alacakları için belediyeye tazminat davası açtı.

  Kayyım atanan Şırnak’ın Silopi Belediyesi, geçtiğimiz aylarda taşeron şirket ile yapılan sözleşmeyi tek taraflı feshederek 113 personelin işine son verdi. Sözleşmesi feshedilen firmanın bütün araçları geri verilirken, işlerine son verilen işçilere herhangi bir tebligatta bulunulmadı.

  İşlerine son verildiğinden haberleri dahi olmadan 10 gün ek olarak çalışan işçiler, daha sonra telefonla aranarak, “Yarın işe gelmeyin” denildi. İşçilerin 10 günlük emeklerinin karşılığının verilmediğini dile getiren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) Genel-İş Sendikası Şırnak Şube Başkanı Zeynep İdin, “Bunu kayyum değil de daha önceki belediye yapsaydı, müfettişler çoktan gelip araştırma yapardı” dedi.

  ‘FATURA BÜTÜN İŞÇİLERE KESİLİYOR’

  Konu hakkında yetkililer ile görüşmelerine rağmen somut bir cevap alamadıklarını belirten İdin, işçilerin mağduriyetine dikkat çekti. Şehir içi otobüslerinde çalışan 6 şoföre belediye tarafından verilen avans nedeniyle 113 işçinin mağdur edildiğini kaydeden İdin, “Şoförlere verilen avans geri istendi. Belediye, bu avansı almadığı sürece diğer 113 işçinin de ödeneğinin yapılmayacağını dile getirdi. Birkaç işçiden bu kesintiyi yapmak yerine fatura bütün işçilere kesiliyor” dedi.

  TAZMİNAT DAVASI AÇILDI

  Emekleri gasp edilen işçiler için tazminat davası açtıkları bilgisini paylaşan İdin, 8 ayı kalan sözleşmenin erken bitirilmemesi gerektiğini söyledi. Yeni bir sözleşme durumunda öncelik olarak kendi işçilerinin alınması gerektiğinin altını çizen İdin, “İşçilerin belediyeye yeniden işe başlamaları için dava açmalarını istedik. Fakat işçiler belediyede çalışmak istemediklerini belirttikleri için tazminat davası açmamızı istediler” diye konuştu.

  ‘İŞÇİNİN EMEĞİNE GÖZ DİKİYORLAR’

  Toplu İş Sözleşmelerinin (TİS) bulunmasına rağmen işçilere ödemelerinin yapılmamasının suç olduğunu ifade eden İdin, “İşçi bir saat bile çalışsa emeğinin karşılığını almalı. Şırnak ve ilçelerinde işsiz bırakılanların mağduriyeti görülmüyor. İşçinin ve emekçinin emeğine göz dikiyorlar” dedi. (DİHABER) 


  Yorumlar  İlgili Haberler