• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  KCK, kaçırılan iki MİT’çinin kimliklerini açıkladı
  KCK, kaçırılan iki MİT’çinin kimliklerini açıkladı
  3 Ocak 2018 15:00
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Ağustos ayı başında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Süleymaniye’de kaçırılan iki üst düzey MİT’çiye ilişkin KCK’dan açıklama geldi. Açıklamada, kaçırılan 2 üst düzey MİT mensubunun kimlik bilgilerine yer verildi.

   

  Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan habere göre, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, 2017 yılının Ağustos ayında operasyonuyla yakalandıklarını daha önce duyurduğu MİT yöneticilerinin kimlik bilgilerini açıkladı. Açıklamada, yakalanan MİT üst düzey yöneticilerinin Tayyip Erdoğan’ın “Sır küpüm” dediği MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ve Erdoğan’ın talimatıyla özel olarak görevlendirdiği öne sürüldü.

   

  MİT yöneticileri ile ilgili ise şu iddialara yer verildi: “Ele geçirilen MİT üst düzey yöneticileri 20 yıldır Türkiye ve Kürdistan’ın çeşitli yerlerinde önemli görevler yapan ve daha sonra MİT merkezinde görevlendirilen Erhan Pekçetin ve Aydın Günel’dir. Erhan Pekçetin, MİT’in en stratejik dairesi olan yurtiçi etnik bölücü faaliyetler Başkanı, Aydın Günel ise içeride ve dışarıda MİT İnsan Kaynakları Yöneticisidir. Bunlar MİT merkezinde çalıştıkları ve önemli sorumluluk üstlendikleri için ve diğer dairelerle sıkı ilişki içinde olduklarından MİT’in bütün çalışmalarından ve yaptığı operasyonlardan doğrudan ya da dolaylı bilgi sahibidirler.”

   

  Kimlik bilgileri açıklanan MİT yöneticilerinin yanı sıra açıklamada, “çözüm süreci” döneminde İmralı’da PKK lideri Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelere, devlet heyeti adına Muhammed Dervişoğlu’yla birlikte katılan Sabahattin Asal’ın bir MİT yöneticisi olduğu ve 9 Ocak 2013’te gerçekleşen Paris Katliamı’nın planlayıcısı olduğu da iddia edildi.

   

  MİT mensuplarının durumuna dair verilen bilgide ise bugüne kadar kimlik, kişilik ve onurlarının rencide edilmediği, 2 MİT yöneticisine evrensel hukuk çerçevesinde yaklaşım gösterildiğine dikkat çekildi.

   

   

  Hükümet doğrulamıştı

  PKK’nın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bölgesinde 2 MİT elemanını kaçırdığı iddiası Eylül ayında yapılan bir açıklamada doğrulanmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’ta Al-Monitor’a verdiği röportajda kaçırılma iddiasını doğrulayarak “Ancak ülkemizin, bizim bahsedilen iki kişiyi geri getirmek için PKK ile kurduğumuz doğrudan bir bağlantı bulunmuyor” demişti.

  Yorumlar  İlgili Haberler