• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  KELEBEKLERİN KANAT ÇIRPIŞI…

   

  Dersim’e yazgılı kelebekler bir başka özgüvenle Munzur vadisinde güneşe kanat çırparlar. O Dersim çiçekleri ki, her kelebeği kondurmaz özüne. Sakınır, koklatmaz masumiyetini her gelip geçene…

  Kızıl şafakların ahenginde kelebekler durmaksızın zamanın ruhuna, Dersim’e dair anılar taşırlar. Sesler, renkler, desenler çizerler Kutu deresi üzerinde, gökkuşağından yakamoza dönüşürler.

  O Dersim ki lal acılarından erenleri ağlatır. Munzur’un bestelediği adabın lisanı ile konuşur; vicdanla… Umut çiçekleri uçsuz bucaksız aşk düşleri dokur kelebeklerin kanatlarına.

  Serzenişler fısıldaşır Munzur Suyu’nda saklı sırlarla… Sanki kelebeklerin ömründe uçurumlara taşırılır ağıtlar. Her kulağın duymadığı çığlık sesleri ile konuşur dağlar taşlar ve yarım kalmış aşklar…

  Dersim bin kez aman dilense de, helallik istense de bağışlanmaz suçların tanığıdır. Zamanın hükmünü geçiremediği acıları içinde taşır ve ufuk menzilinde doğacak umutlarla bakışır derince.

  Şahin ve kelebekler dik uçurumların yamaçlarında bir başka yaşama kanat çırparlar. İnatla bakışlarında yüzyılların özlemlerini taşırlar Dersim’e…

  Kelebekler rengini Kutu Deresi’nden alır kızılımsı benekler yemyeşille harmanlanır, med cezir aşkların uçurum diplerine kök salmış ruhundan yaşama kesitler taşırlar durmaksızın.

  Dersim de kelebek ömürlü aşkların tazeliğinde saklıdır masumiyet… Bunca çetrefilli zulme inat hayıflanır ateş renginde özlemler… Baharın çiçeklerinde soluklanır ve birden düşlere sığmayan gecelerin ağırlığı siner erken vedaların burukluklarına. İnceden fırtınalar yüreklerde saklanır ve o an gözyaşları ketumdur sitem yağmurlarına.

  Umut her acının merhemi değildir elbet… Savurur geçmişin derinliklerine biraz keder bir tutam hüzün dokunuverir zülfü yâre; kanatır inceden inceye.

  Bir nefes özgürlük, bir yudum kaçak çaya özlemler yüklenir ve ayrılıklar anlamsızlaşır. Asil şehirler şahı Dersim’de ve Munzur Baba dergâhında aşkla çizilir kelebeklerin tutkulu kanatlarına.

  Bazen insan kendi uçurumlarında yiter. Bazen de kendisine yabancılaşırken kendini tarihinin uçurumlarında tanıyıverir; tıpkı Dersim tarihi gibi sadakat ve itikat solar.

  Aşk ve sevgiye iman etmiş insanların sığınacağı bir gökkuşağı yaratacak özgür ruhlar mabedidir Dersim. Güneşe ateş renginde kanat çırpar barışa hasret kelebekler.

  “Gözlerde yaş yoksa ruh gökkuşağına sahip olamaz.”

  Kızılderili Atasözü


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları