• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Kentler Ve Kültürler-1- KERKÜK

   

   

  Tarihin sanki halklar bahçesi Ortadoğu, hep üvey evlat muamelesi görmüş geçmişte.  Bu bölgeye tarihin bakışı, derin bir yanılgılar toplamı ve çelişkiler yumağıdır; bunu kadim kentleri ziyaret ettiğinizde çok daha iyi görebiliyorsunuz.

  Kerkük dünyanın en önemli ve kaliteli petrol yataklarına ev sahipliği yapıyor. Bir milyonu aşan nüfusuyla kalabalık bir kent olmasına rağmen ıssız bir yas havasını yansıtıyor bizlere!

  Kükürt kokusu eşliğinde Kerkük”e girdiğinizde dikkatinizi çeken ilk şey, oldukça bakımsız ve yorgun bir şehrin varlığıdır. Solunum açısından da sıkıntı çekersiniz. İnsanları ise tedirgin fakat şaşılacak kadar umut dolu bakışlarla karşılar sizleri.

  Kerkük gelişimini dondurmuş bir hayata benziyor şimdilerde. Çok farklı etnik kimlikler birbirine zoraki bir kader ile bağlı… Radikal terör örgütü IŞİD sık sık kente saldırıyor. Fakat her seferinde ciddi bir direniş cephesiyle karşılanıp geri püskürtülüyor.

  Zengin petrol yatakları üzerinde yükselen rafineriler uçsuz bucaksız zenginliği çağrıştırsa da Ortadoğu”nun en fakir kentlerinden biri aslında Kerkük. Halkı yoksulluk sınırının altında inliyor. Üzerine çokça yazılıp çizilmesine rağmen Kerkük halkı siyasetin çok dışında yaşıyor gerçekte.

  Savaş yorgunluğu kentin tüm ruhunu teslim almış durumda… Fakat bu yaşam yorgunluğu değil. Çoklu etnik kimlikler kente bir başka güzellik katıyor.

   

  Kültürler arası barışın iyi bir sentezine aday kentlerin başında geliyor Kerkük. Ama bu potansiyeli bünyesinde barındırmasına rağmen çoklu emperyalist çıkarlar, bunun önünde engel teşkil ediyor.

  Tarihi 5 bin yıllık Kerkük Kalesi’nde bir araya gelen insanlara bakınca Ortadoğu tarihinden fışkırmış bir mistizmi duyumsuyorsunuz. İnsan kalede tarihi yeniden yaşıyor; ne büyük olaylara ev sahipliği yapmış bu yorgun mabetler kim bilir! Yorgun akan bu nehir ne sırlar taşıyor!

  Asur, Babil ve Medlerin ruhunu taşıyor Kerkük. Belki de kültürel başkent olarak tanınması, bu ruhun kalıcı kılınması için atılmış önemli bir adım…

  İnsanın umutlarını yeniden dirilten güzelliklere de rastlıyoruz Kerkük’te… Kürt kadın özgürlük rengi öncülük ediyor demokratik uyanışa. Ortadoğu kadınının kamusal alana çıkması, örgütlenmesi ve demokratik taleplerini haykırması çok önemli bir gelişme. Ortak bilinç yaratmada kadın dayanışması çok önemli bir etken. Bunun kökleşmesi için savaşın yıkıcı etkilerinin giderilmesi gerekiyor.

  Dinsel ve dilsel çeşitlilik şehrin tüm gözeneklerinden fışkırıyor. Yazık ki kapitalist modernite talancılığı bu güzelliklere gölge düşürüyor. Kerkük mimarisi başlı başına bir tarih hazinesiyken, bugünkü çarpık kentleşme adeta köksüz bir mimari dayatıyor bu dokuya.

  Yeni fikirlerin bakir topraklar aradığı Ortadoğu’da politik uzlaşmaların demokratik örgütlenmeler yaratması, toplumsal sorunlara kalıcı çözümlerde üretecektir.

  Kürt, Arap, Türkmen, Süryani kültürlerinin sentezinden oluşan harikulade bir armoniye tanık olmak heyecan verici olsa da bu kardeş kültürlerin ayrıştırılması için körüklenen etnik-milliyetçi-mezhepçi çatışmaların getirdiği kin bir o kadar üzüntü verici.

   

   

   

  “ Şehirler bir çağda yapılır, bir saatte yıkılırlar.”

  L.A.SENECA


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları