• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  KENTLER VE KÜLTÜRLER-3- SÜLEYMANİYE

  Muhteşem coğrafyasıyla insanları kendisine çeken bir kent Süleymaniye. Hemen yanı başında Dukan Barajı havzası ve çevresi en değme tatil beldelerine taş çıkaracak cinstendir.

  Süleymaniye bölgenin politik merkezlerinden biridir. Politika oldukça revaçta ve kısır siyasi çekişmelerden yakasını kurtarması durumda. Ortadoğu’nun barış siyasetine rahatlıkla ev sahipliği yapabilecek bir kent.

  İran fars kültürüne yatkınlık farklı bir özelliği… Kültürler harmonisi olma özelliği belirgin ve Soran lehçesinin mistik güzelliği, kadınlarının dilinde adeta bir şiire dönüşüveriyor.

  Ortadoğu coğrafyasında kadınların en belirgin kendini yaşama kattıkları belki de en önemli kentlerden biridir Süleymaniye. Kadının örgütlülüğe ve siyasete olan ilgi insanı şaşırtır. Kadın renginin yaşamda hissedilmesi ciddi bir coşkuyu da beraberinde getirmiş. Kadınlar ve çocuklar arasındaki samimi sevgi ilişkisi görülmeye değerdir.

  Güney Kürdistan’ın kültürel başkenti olan Süleymaniye, bu unvanına yakışır festivallere her sene ev sahipliği yapıyor. Dünyanın birçok seçkin akademisyen ve yazarlarını konuk ediyor.

  Eğitime gösterdiği ilgi her yönüyle kendini gösteriyor. Gerek bölgesel gerekse yabancı dillere ilgisi her türlü övgünün üstündedir. Kültürel etkileşimin yarattığı dostluklar kıtalar arası mesafeleri ortadan kaldırmış durumda.

  Soran dilinin zenginliğini pekiştiren, farklı diller ve lehçelerle kurduğu pozitif ilişkilenmedir. Farsça ve Havramanicenin kültürel etkileşimi bu konuya güzel bir örnektir.

  Bölgesel kısırdöngüyü ve siyasi tıkanıkları aşması durumunda bu kent, Ortadoğu halklarının kaderinde çok önemli bir yer edinebilir; bu konuda çok avantajları var.

  Soran yerel evrensel uyumu yakalayan çağdaş bir paradigma etrafında birleşmesi halinde Rojava”dan sonra ikinci büyük özgürlük umuduna ev sahipliği yapma olasılığı da oldukça yüksektir.

  Yeniye olan ilgi, öz kültürüne güvenerek bir arayışa dönüşürse ezberleri bozacak düzeyde bir sıçrama yapması içten bile değil Süleymaniye’nin. Yaşanması olası bu durum, hiç kimseyi de şaşırtmayacaktır.

  Kadınların öncülük yaptığı değişim ve dönüşümler kalıcı sonuçlar yaratacaktır. Soran Kürt kadınının politik örgütlülük girişimleri bu konuda umut vericidir.

  Geçmişte çok yüksek olan kadın intihar ve cinayetleri, son yıllarda sevindirici bir şekilde azalma gösterdi. Bu azalmada pay sahibi olan etkenlerden biri de bölgede yükselişte olan Kürt kadın özgürlük hareketinin hatırı sayılır çalışmaları ve görkemli yükselişidir. Bilinçlenme etkin bir sonuç yaratmış Soran’da.

  Süleymaniye kenti saklı ve bir o kadar gizemli bir tarihi de bünyesinde taşıyor. Bu kenti ziyaret edenler mutlaka Süleymaniye arkeoloji şehir müzesini gezip görmeliler.

  Süleymaniye modern yapıları ve kentsel gelişimi açısından da bölgenin en önemli atılımını gerçekleştirmeye aday kentlerin başını çekiyor.

  Ortadoğu’da iyiden iye hissedilmeye başlanan Kürt aydınlanmasının hayat verdiği kültürel arası barışın, tüm etnik, dinsel, mezhepsel sorunların kansız-savaşsız bir seçeneğe dönüşme umudunu Süleymaniye’de bir başka güzel duyumsuyorsunuz.

   

  “…Gözler kapandığında

  Şehirlerin umursamadığı yüzümü nereye saklasam?..”

  -Çağdaş Arap Aşk Şiirleri Antolojisi–


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları