• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  KENTLER VE KÜLTÜRLER 4- GİZEMLİ BİR LABİRENT HEWLER(ERBİL)

  Hewler bir milyonu aşkın nüfusuyla Güney Kürdistan bölgesinin siyasi ve ekonomik başkentidir. Aynı zamanda Kürdistan parlamentosuna ev sahipliği yapmaktadır.

  Kentin demokratik siyaset deneyimi henüz oldukça yeni ve sancılı bir dönem yaşıyor. Olgunlaşması için hatırı sayılı bir zamana daha ihtiyaç var gibi görünüyor. Hewler bölgenin siyasi nabzının ölçüldüğü önemli başkentlerden biridir. Çeşitli kesimlerin bir arada olduğu çoklu hesapların tam göbeğinde yer alıyor. Kürtler arasındaki birliğin hayata geçmesi durumunda, önemi bir kat daha artacak potansiyeli ve ağırlığı da bünyesinde taşıyor.

  Hewler Ortadoğu’nun en güzel kentlerinden biri… Modern bir mimariye sahip geniş ve bakımlı parkları, bu güzel kente bir başka güzellik katıyor. Hüzünlü bir gül bahçesini andırıyor Hewler…

  Eski ve yeninin iç içe geçtiği Hewler pazarları (lenge-bazara niştiman vb.) bir başka mistik hava katıyor kente. Yine restore edilen Hewler kalesi görülmeye değer tarihi bir güzellik abidesidir adeta.

  Ortadoğu’nun en güzel camileri de bu kentin muhteşem güzelliğine güzellik katıyor. Yine kiliseler bir başka inancın güzelliğini yansıtıyor ve aynı zamanda bu şehrin ‘hoşgörü ruhuna’ da tercüman oluyor.

  Politik uzlaşıların demokrasi geleneğini daha da kurumsallaştıracağı aşikârdır. Fakat Hewler bölgesel krizlerden, savaşlardan en çok etkilenen yerlerin başında geliyor. Bölgedeki siyasi denklemlerde sosyal, siyasal, ekonomik olarak istenen sıçrayışı bir türlü gerçekleştiremiyor.

  Kürt yönetimi bölgesel savaşlar ve petrol fiyatlarının düşüşü, yine Bağdat merkezi hükümetinin uyguladığı ekonomik ambargoya rağmen ayakta kalma mücadelesi veriyor.

   

  Buna karşın Güney Kürdistan’ın gittikçe özerk-bağımsız bir yapıya evrilmesi hiçte sürpriz sayılmayacak. Çünkü uzun yıllardır bu tarihi özlemin dinmesi için politik mücadele yürütülüyor.

  Modern havaalanı, televizyon kanalları, çağdaş iletişim altyapısı yönünden oldukça gelişkin bir şehir Hewler.

  Çok dilli ve çok kültürlü bir kentte, Hewler Kürtçenin tüm lehçelerinin yanı sıra Arapça, Türkçe, İngilizce de kullanılıyor. Kadim Kürt kültürünün yanı sıra Keldani, Ezidi, Arap, Türkmen, Süryani kültürlerinin muhteşem uyumuna da ev sahipliği yapmakta. Üniversiteleri ve okullarının çokluğu, eğitimin kalitesini de arttırmakta… Okuma yazma oranı oldukça yüksek, birden çok dil bilen insanların sayısı oldukça fazla.

  Hewler dünyanın sayılı pahalı kentlerinden biri… ABD doları, Irak dinarıyla başa baş bir fiyata tekabül ediyor (1 ABD doları 1,3 Irak dinarıdır).

  Altın işlemeciliği ve takı piyasası dünyanın tüm pazarlarıyla rahatlıkla boy ölçüşecek düzeydedir. Zengin çeşitliliğiyle yöresel kadın giyimi, yaşamın sevinç ve hüzün merasimlerine bir başka renk katıyor. Ortadoğu’nun acılı trajedilerinden olsa gerek acının rengi siyah, günlük hayatta daha baskındır.

  Ortadoğu’nun yükselen politik merkezlerinden biridir Hewler ve tercih edeceği rota kendi kaderin de çizecektir!

   

  “…İnsan köklerini yabancı bir toprağa salamaz!”

  Mehmet Uzun— Yaşlı Rind’in Ölümü

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları