• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  KHK’lı kadro düzenlemesinde ilk aşama: Taşeron işçiye kadro başvurusunda son gün yarın
  KHK’lı kadro düzenlemesinde ilk aşama: Taşeron işçiye kadro başvurusunda son gün yarın
  10 Ocak 2018 13:01
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçilerin 2 Ocak’ta başlayan 10 günlük yasal başvuru süresi yarın sona erecek. Başvurmayanların kadroya geçiş hakları yanacak.

   

   

  Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini ilgilendiren ve olağanüstü hal (OHAL) kapsamında 24 Aralık’ta yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ayrıntıları ortaya çıkan düzenleme kapsamında, taşeron işçilerin kadroya geçiş başvuruları için resmi süreç 2 Ocak’ta başlatıldı.

   

  10 günlük yasal başvuru süresi yarın sona erecek.

   

  Düzenlemenin kapsadığı taşeron işçilerin, yarın mesai bitimine kadar çalıştıkları iş yerlerinin ilgili birimlerine başvuru formu ve dilekçeyle müracaat etmesi gerekecek. Kadroya geçme şartlarını karşılamalarına rağmen söz konusu süre içerisinde başvurmayanların kadroya geçiş hakları yanacak.

  Kadroya geçişin önemli aşamalarından olan yazılı sınav ise sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilip, tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak şartı aranacak. Tüm bu sürecin ardından aranan şartları karşılayıp, sınavda başarı gösterenler en geç 2 Nisan’a kadar topluca kadroya geçirilecek.

   

  Başta DİSK ve KESK olmak üzere çok sayıda emek örgütü düzenlemenin hukuka aykırı yapıldığını ve taşeron sorununa çözüm olmayacağını belirterek düzenlemeye karşı çıkıyor.

   

   

  Kaynak: NTV


  Yorumlar  İlgili Haberler