• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Kış güneşi çocukların vücut direnci artırıyor
  Kış güneşi çocukların vücut direnci artırıyor
  28 Aralık 2016 12:25
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal, D vitaminin vücutta kalsiyum dengesinin sağlanması ve kemik sağlığında etkin rol oynadığını söyledi. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre kışın da D vitaminini doğal yollardan alınması bebeklerde vücut direncini güçlendiriyor.  Güneşli günlerde camın arkasından değil, açık havada güneşlendirilmesi vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasına yol açıyor.

  Vücudun D vitamini gereksinimi, büyük ölçüde güneş tarafından sağlanıyor. Kemiklerin ve özellikle dişlerin güçlenmesi için D vitamini son derece önem arz ediyor.  Ancak, bebekler ve çocuklar için yaz ve kış güneşinden faydalandırmanın da belli kuralları var. Yazın çocukların güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde uzun süre güneşte kalması, fayda yerine zarar verirken; kışın güneşi çocukların D vitamini kapasitesini artırıcı etkide bulunuyor.

  D vitaminin vücuttaki kalsiyum ve fosfor dengesini sağladığını anlatan Şenkal, “D vitamini kemik ve kasların sağlığı için gereklidir. Yapılan son çalışmalar D vitamini eksikliğinin, tip 1 diyabet, barsak hastalığı, duygu-durum bozuklukları, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, meme, prostat, barsak gibi kanserler ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, besin alerjileri, astım gibi rahatsızlıklar da düşük D vitamini düzeyleri ile ilişkilendirilmiştir” dedi.

  D vitamininin karaciğerde ve böbrekte metabolik olarak aktif formlarına dönüşen bir ön hormon olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal şöyle devam etti: “D3 vitamini en çok balık (somon, sardunya, uskumru), balık yağı, karaciğer, et ve yumurta sarısında bulunur. Besinler D vitamini ile güçlendirilmediğinde ya da takviye D vitamini alınmadığında diyetle alınan D vitamini %10’un altındadır. Amerika’da süt ve süt ürünleri, portakal suları, ekmek, tahıllar ve formül mamalar D vitamini ile güçlendirilmiştir.”

   

  .


  Yorumlar  İlgili Haberler