• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Kısmet
  Kısmet
  8 Kasım 2017 12:37
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Kadın sohbetlerinde laf döner dolaşır ve konu aşka gelir çoğu zaman. En azından ben ve yakın dostlarım arasında durum bu şekilde. Geçtiğimiz hafta sonu birkaç arkadaş uzun bir aradan sonra oturup sohbet etmek imkanı bulduk. Yağmuru, çamuru bahane etmeden bir akşam yemeğinde buluşup genel bir durum değerlendirmesi yapalım dedik. Sohbetin hal hatır sorma faslından sonra konu malum mevzuya geldi.

   

  Lafın gelişi koca bir yaz gelip geçmişti ama hala aranan aşk bulunamamıştı. Her yere, herkese bakılıyordu ama nereye saklandıysa bir türlü ortaya çıkmıyordu. Konuşmalar şu şekilde ilerledi:

   

  Aşk işlerinde en kıdemli olanımız dedi ki “Etrafta adam kalmamış.”

  Bir diğeri yanıtladı, “Ben zaten çok zor beğenirim.”

  En aklı başında konuşanımız “Zaten herkesi beğenirsen onun adı aşk olmaz.” dedi.

   

  Yazın Bodrum’da sık sık beraber olduğum arkadaşım ise ”Şarkı yalanmış, aşk Bodrum’da yaşanmıyormuş” diyerek ortamı sulandırdı. Bütün bu konuşmaların sonunda hepimizin hemfikir olduğu görüş ise aşkın aramak ile bulunmayacağı, onun gelip seni bulacağı oldu.

   

  “Kısmet” benim en sevdiğim sözcüklerden biri ve bana huzur verir. Türk Dil Kurumu sözlüğündeki karşılığı ise “Tanrının her kişiye uygun gördüğü yaşama durumu.”

  İnsanın kısmetinde olan şeyleri yaşadığına inanırım. Yani çaba sarf edeceğiz, isteyeceğiz ve gerisini bekleyeceğiz. Bunu sadece gönül meselelerinde değil hayatın her anında bu şekilde olduğunu düşünüyorum.

   

  Aylar önce bir dekorasyon dergisinde, güzel bir evin salonunda metal kocaman bir ananas görmüştüm. Yetmişli yıllara ait bir buz kovasıydı. O kadar zarifti ki ilk görüşte aşk idi hissettiklerim. Benim olsun istedim, fotoğrafını çektim, bütün antikacı arkadaşlarıma sordum, internete baktım ama bulamadım. İstanbul’da çok lüks bir antikacıda karşılaşınca da istediği fiyatı duyunca almadım.

   

  Geçen ay Ankara’da her ay kurulan antika pazarını öyle amaçsızca dolaşırken bir anda gözlerime inanamadım. Küçük bir tezgahta, birtakım ıvır zıvırların arasından bana bakıyordu. Heyecanımı hissettirmemeye çalışarak fiyatını sordum ve o kadar makul bir şey söyledi ki hemen satın alıp eve geldim.  Bütün bu konuşmalar bana nedense bu ananas buz kovasını hatırlattı.

   

  Hani derler ya ”Kısmetse Gelir Şam’dan Yemen’den, Kısmet Değilse Ne Gelir Elden”.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler