• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Kobanê’nin gösterdikleri

  Ben bu yazıyı kaleme alırken IŞİD çeteleri 3 haftadır tarihin en büyük ve en anlamlı direnişlerinden birini ve 21. yüzyılın ilk devrimci savunmasını gerçekleştiren Kobanê’ye sızmaya başlamış, çocuklar, yaşlılar ve savaşamayacak olanlar güvenlik koridorlarından geçirilerek kentten çıkarılıyor ve kent halkı ve onun öncü güçleri YPG ve YPJ sokak savaşına başlıyordu.

  Kobanê halkı kenti çetelere teslim etmemeye kararlı ve nihayetinde kazanacaklarından ben de eminim, emin olmak istiyorum. Ama oluşacak uluslararası dayanışma ve özellikle de Kürdistan’ın dört parçası ve Türkiye’deki destek eylemleri de Kobanê’de olası bir işgali ve katliamı engellemek için zaruri görünüyor.

  Nitekim demokrasi cephesinde yer alan parti ve kurumların çağrısıyla başlayan destek eylemleri daha ilk saatlerinde dünyada yankı buldu ve IŞİD çetelerine desteği deşifre olmuş AKP hükümeti üzerinde bir baskı oluşturdu. Kobanê halkına sağladığı moral ve motivasyon ise bariz.

  Diğer taraftan Kobanê Direnişi birçok düzeyde bir turnusol kağıdı ve bir miheng taşı işlevi gördü. Kürtler kanları ile, canları ile güneşi balçıkla sıvayacağını sananların maskesini düşürdü. IŞİD’i bugünlere getiren, kucağında büyüten devletlerin, ajanslara düşen IŞİD kaynaklı katliam görüntüleri ve kendi vatandaşlarının infazları ile oluşan kamuoyu baskısını geçiştirmek için oluşturdukları koalisyonun bir gösteri, göstermelik bir hareket olduğu ortaya çıktı. Direnişin turnusol kağıdında bu devletlerin IŞİD ile işbirliğinin ve hâlâ süren ortaklığının görüntüleri net olarak belirdi.

  Direnişin miheng taşında ise neyin sahte neyin gerçek olduğu anlaşıldı. Bir süredir tıkanmış olan çözüm sürecinde AKP’nin ne kadar samimiyetsiz olduğu ortaya çıktı mesela bu taşa sürttükçe. Sonra Kürtler dostlarını bir kez daha tanıdı, sağlamasını yaptı. Ancak bu miheng taşının işlevi bu kadarla sınırlı değil.

  Kobanê Direnişi öylesine insani hedefler uğruna sürdürülüyor ve Kürt güçleri öyle bir ahlaki üstünlüğe sahip ki, Kobanê halkının safında yer almak bugün artık insanlığı savunmanın şartı olmuştur. Kimin insanlıktan yana kimin bölgesel dizayn ve siyasi yarar peşinde olduğu  Kobanê’yle ilgili tutum ve söylemlerinde dışavurulmuş oluyor.

  Bu pazartesi gecesi Kürtler için tarihi bir gece. Ama aynı zamanda insanlık düşmanlarının tarih sahnesinde suçüstü oldukları bir gece.

  Tarih, Kobanê Direnişi’ni saygın sayfalarında yazacak. Ve okuyanlar soracak: “Siz bu direniş olurken neredeydiniz, hangi saftaydınız?”

  Cevabını bugünden verin isterseniz kendinize.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları