• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Komisyondan Çekilme

  Pazartesi günü gece yarısına az bir süre kala ajanslara düşen ve hızla sosyal medyada da yayılan bir haber umarız ki önümüzdeki dönemde acı ve pişmanlıkla hatırlanacak bir olay değildir.

  Ben siyasette her zaman, her şart altında uzlaşmanın olabilirliğini savunan ve tavrını barıştan yana  almış bir gazeteciyim. Ancak geçen hafta başlayan ve pazartesi günü artık dayanılmaz bir boyut alan bir adaletsizlik durumu siyasette uzlaşmayı savunan bu ülke yurttaşlarını da umutsuzluğa sürüklemiştir.

  Geçen hafta çarşamba günü TBMM Genel Kurulu’nda başlayan HDP’lilere yönelik linç girişimi ertesi gün Anayasa Komisyonu’nda devam etti. Komisyonda milletvekili dokunulmazlıklarına ilişkin yasa değişikliği görüşüyorlar ve AKP, komisyondan bu yasa değişikliklerini geçirmek için şiddet ve cebri pervasızca kullanıyordu. Amaç, HDP’yi Meclis’ten atmak ve Meclis’i başkanlık referandumu ya da erken seçim için dikensiz gül bahçesi haline getirmek. Pazartesi günü ise HDP Grup Başkan Vekili İdris Balüken resmen linç edilir ve yaralanırken, diğer HDP milletvekilleri de darp edildi ve HDP’liler marşlar, zılgıtlarla komisyonun toplandığı salonu terk etti. HDP Anayasa Komisyonu’nu terk etmişti.

  Aslında bu olanlar AKP’nin Meclis’i tümüyle işlevsizleştirmesidir.

  Oysa bu ülkede büyük çatışmalar sürüyor, insanlar ölüyor ve tam da bu dönemde Meclis’in inisiyatif koyması ve uzlaşma için çaba sarfetmesi gerekiyor.

  Daha önce de bu ülkede partiler kapandı. Özellikle Kürtler açısından bakıldığında kapatılanın ardından kurulan parti daha da güçlenerek siyasetteki yerini aldı.

  Fakat bu arada ülke, toplum ağır yaralar aldı.

  İnsanların, özellikle gençlerin sivil siyasete, parlamentoya güveni azaldıkça toplumda şiddet arttı.

  Geçen hafta DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, bir söyleşide, HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının kendilerine yapılan Meclis darbesinden daha ağır sonuçları olacağını söylüyordu.

  DEP’lilerin Meclis’ten atılması ve tutuklanmasının sonucu ne oldu?

  Türkiye yine ağır çatışma dönemlerinden geçti, Kürt sivil siyaseti ise daha da gelişti. Olan ölen insanlara oldu.

  Şimdi AKP hükümeti de daha öncekilerin gittiği yoldan gidiyor.

  Hepimizin umudu aklı selimin bir şekilde devreye girmesidir.

  Bu ülke hepimizin ve bir arada yaşamak zorundayız.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları