• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Konuş Arınç! Şimdi Konuş!

   

  Ve Arınç yine konuştu… CNN Türk’te Taha Akyol’un Eğrisi Doğrusu programına çıkan Arınç, AKP ve Türkiye’nin gidişatına ilişkin açıklamalarıyla “AKP’nin tasfiye edilen ak saçlıları harekete mi geçiyor?” sorusunu gündeme getirdi.

  Bilirsiniz, AKP’nin dört kurucusundan birisi olan Bülent Arınç, hükümet sözcülüğü ve bakanlığı döneminde de bir anda ortaya çıkar, ezber bozan sözler söyler, sonra yuvasına çekilirdi. Sanırdınız ki, bu sözlerinin arkasından iyi bir fırtına kopacak partide. Hiçbir şey olmazdı. Bu çıkışlarıyla “AKP’nin vicdanı” gibi hak edilmemiş payelerle taltif edildi. Bütün ince çıkışları, bireyselliğe razı olduğu ölçüde demokrasi vitrininin eşantiyonu olarak hüsnü niyetle kabul gördü.

  Ancak durum bu kez biraz farklı… Çünkü Arınç’ın son sözleri, öncekilerden farklı olarak AKP’yli salladı. Hüseyin Çelik, Suat Kılıç, Sadullah Ergin gibi AKP’nin şimdi kıyıya köşeyle itilmiş ağır topları tarafından sahiplenildi. Kolektif bir irade beyanına dönüştü…

  Tabi ak troller sosyal medya hesaplarında, gazete köşelerinde homurdanmaya başladı hemen. İhanet lafları havalarda uçuştu. Çözüm sürecinin pek genç akil hanımefendisi Hilal Kaplan, yiyeceği lafı kestiremeyecek bir tez canlılıkla, 1. Dünya savaşının meşhur İngiliz ajanı Lawrence’e nazire yaparak, “Manisalı Lawrence” deyiverdi Arınç’a. Tabi Arınç, Cem Yılmaz’ı kıskandıracak bir şıklıkta yanıt verdi buna; “Troliçe!”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan o pek revaçta politikasıyla “ O zat dürüst değil!” diyerek Arınç’ı ahlak dairesinde krimanilize ederken, bu çıkışın hayra alamet olmadığını pekala hissetmişti. Aylardır halini hatırını sormadığı eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü saraya davet edip tam üç saat görüştü.

  Peki, neden şimdi konuştu Arınç? Yine her zamanki gibi o sulu gözlü vicdanına mı yenildi, yoksa siyaseten yol yapım çalışmalarının işaret fişeği miydi, bu çıkış…

  Sanırım ikincisiydi.

  Eğer bir vicdandan söz edeceksek bile, oportünist bir vicdan bu… Örneğin Roboski Katliamı’nda “Hükümet ve asker sorumlu değildir. Tek sorumlusu terördür” diyecek kadar resmi ağızın ortasından konuşmaktan sıkılmayan bir vicdan… Ergenekon soruşturmalarında kozmik odalara girmek için kendisine suikast düzenlenmek için evinin etrafında keşif yapıldığı yalanına yatan bir vicdan… Yıllardır gözünün önünde yaşanan yolsuzluklara, çalıp çırpmalara göz yumarken, bunu şantaj olarak kullanmaktan çekinmeyen bir vicdan… 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının ardından başlatılan Erdoğan manipülasyonunu sineye çekmiş bir vicdan… Daha da sayarız.

  Oysa vicdan dediğiniz şey dosdoğru bir şeydir… Politikanın rüzgarlarına göre sağa sola yamulmaz. Bir gün üzerinin çizileceği günü beklemez, gidilmesi gereken yerde sözünü dobra dobra söyler, kapıyı çarpar ve gider.

  Ne diyor Arınç; “Unutulmamalıdır ki yıkmaya çalıştığınız çınarın gölgesinde güneş görmemiş daha birçok hakikat gölgeleniyor”

  Ne vatanperverce bir tutum ama…

  Nedir gün yüzü görmemiş o hakikatler Sayın Arınç? “Güneş görmemiş o hakikatleri” yıllarca gölgenizde saklamayı nasıl başardınız? Bu yaptığınız suç ortaklığı olmuyor mu? Suçu ört bas edip zamanı gelince şantaj malzemesi yapmayı hukukçu kimliğinizle nasıl bağdaştırıyorsunuz? Yüz kızartıcı olduğu her imanızda kendini ele veren bu hakikatlerin sizin için tek anlamı, sadece siyaset malzemesi olması mı? Hani vicdanlıydık!

  Ben bu devletin çok da ciddiye almadığı ve laf aramızda bundan da gurur duyan bir vatandaş olarak Arınç’ın gün yüzü görmemiş hakikatlerinin peşine düşüyorum ve daha fazla konuşmasını talep ediyorum.

  İhale yasalarıyla, özeleştirmelerle, vurguncu inşaat yatırımlarıyla, kentsel dönüşüm ve 2 B politikalarıyla, HES projeleriyle yıllarca memleketi soyup soğana çevirdiler. Saraydan geçinmeli el etek öpen bir burjuvazi ve onun medya trollerini yarattılar. Kürt meselesinde işlerine geldi çözüm süreci dediler, işlerine geldi ilçeleri top atışına tutup harabeye çevirdiler. Toplumun bağrına demokrasi tohumları atacaklarına, düşmanlık tohumları ekip komşuyu komşunun yüzüne bakamaz hale getirdiler. Ve çıkmaz sokakta yangın başlayınca içlerinden birileri Bizim parayla pulla işimiz olmadı,” deyip kendilerini temize için ‘konuşuruz’ şantajı yapacaklar, öyle mi?

  Konuş Arınç! Lütfen bir kez olsun vicdanının sesini dinle ve şimdi konuş!


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları