• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  KORKU İKLİMİNDE UMUT YARATMAK

  İnsan düşünmeden edemiyor. Nasıl oluyor da insan “korkular” yüzünden bu kadar kolay kamusal özgürlüklerinden vazgeçebiliyor. Her türlü korkuya dayalı politikalardan şüpheye düşmeden özgürlüğünün böylesine kısıtlanmasını kabullenebiliyor.

  Korkuyu bir siyasi politikaya dönüştürerek toplumsal özgürlükleri ortadan kaldırmayı amaçlayan ısmarlama şiddet gösterilerinin perde arkası çok iyi irdelenmelidir lakin bu kanıksanırsa toplumsal güven ilişkileri onarılmaz yaralar alır.

  Depresif bir toplum mühendisliğinin dört elle sarıldığı ve seri üretimini yaptığı alan kuşkusuz korku alanıdır. Trajediler ve travmalar buna paralel gelişim kayıt eder korku psikolojisi topluma egemen kılınır!

  Korkuyu toplumsal bir bakış açısına dönüştürmek ortak yaşamı zehirlemekle eş değerdedir günümüzde rejimlerin borozanına dönüşen yanlı medya korku enflasyonu yaratıyor.

  Toplumu tehlikelere açık hale getirerek güvenlikçi politikalarına rıza üreten bir sistemin hinlik dolu tuzaklarını toplumun büyük bir bölümü sorgulamaktan acizdir.

  Korkuyu kitlelere bulaştırma senaryolarının bini bir paradır bu yönlü algı yaratmaya dönük oyunların yaşamımızı tehdit ettiklerini bir an bile unutmamalıyız.

  Risk alma yönlerimizi ve güçlü sorgulamalarla karşı çıkışlarımızı, itirazlarımızı törpüleyen bir korku salgısı her tarafa sirayet ediyor. Kışkırtılmış bir korku kol geziyor.

  Kitleleri birbirine karşı üretilen korku üzerinden takıntılı hale getiren anlayışın hedeflediği toplumsallığın dağıtılmasından başka bir şey değildir.

  Deneyimlerimizden biliyoruz korku karamsarlığı ve umutsuzluğu besler bunu edilgen pasifliğin gerekçesine dönüştürmek de toplumsal refleksleri felç eder.

  Korku üzerinden toplumsal parçalanmışlık amaçlanıyor eşitsizlikleri büyüten korkulardır ve eşitliği getirecek olan ise bilinçli bir cesarettir.

  Korkuyu yaşamın odağına oturtarak Olağan Üstü hallerle toplumu sindirmek günümüzde yaşadığımız somut gerçekliklerden biridir. Korku edinmemiz isteniyor bilinçli bir çabayla korku fetişleştirme yoluna gidiliyor ikonlaştırılıyor!

  Korkuyu bir yönetim metoduna çevirerek yasallaştıranlara karşı toplum dayanışmasını büyüterek yaşamı meşrulaştıracaktır ve korku iklimini dağıtarak toplumsal özgürlük lehine demokrasi iklimini müjdeleyecektir!

  “Korku zulmün ana kaynaklarından biridir. Korkuyu zapt etmek, hem hakikat peşinde koşarken hem de yaşamaya değer bir hayat için çabalarken, bilgeliğin ilk adımıdır.” Bertrand Russell

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları