• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  KÜRT ÇOCUKLARI VE KÜRTAJ

  Bir Kürt çocuğu daha TC – AKP’nin resmi mermisi ile katledildi. Bir umut ışığımız daha söndürüldü. Aynı gece Başbakan Erdoğan damadının yönettiği televizyonda karşısına aldığı yandaş gazetecilerle son günlerin gündem değiştirme konusu olan kürtaj meselesini konuşurken devletin herkesin yaşam hakkından sorumlu olduğu yolunda laflar ediyordu. Elbetteki burada bahsettigi ‘herkes’e Kürtler dahil degildi. Çünkü zaten bu kürtaj meselesi de bizzat sorumlusu olduğu Roboski katliamına ilişkin tartışmaları gündemden düşürmek amacıyla başlatılmıştı yine bizzat kendisi tarafından.

  Çok uzağa gitmeye gerek yok, şu son birkaç ayda Pozantı’daki tecavüz dehşeti ile başlayıp Roboski’de doruğa çıkan Kürt çocuk ve gençlerine yönelik kıyımın acı ve öfkesi içindeki Kürtlerin, ‘devletin sorumlulugundaki yaşama hakki’ laflarını duyduğunda ne hissettiklerini düşünmüyor mu bu Başbakan?

  Her konuşmasında dini referanslar veren bu Başbakan’ın hükumeti döneminde Kürtlerin ölüleri bile şiddetin ve işkencenin hedefi oldu. Gerilla cenazelerine bile tahammül edemeyip işkence yapan devlet-hükumet bu kez de Yüksekova’da Cengiz Özek adlı gerillanın cenaze törenine saldırdı, halkın üzerine ateş açtı ve 15 yaşındaki Özgür Taşar’ı katletti.

  Başbakan her gittiği yerde kadınlara üç çocuk yapmalarını öğütler, şimdi de kürtajı yasaklama çalısmaları yaparken, bunu kendi tek milleti için söylediği bariz, değil mi?

  Kürtler’in çocuklarının üzerine sürecek paralı askerlere ihtiyac hasıl oldu? Anasız babasız ve çocuk esirgeme kurumlarından topladıkları çocukları savaşa gönderip öldüklerinde onlara sahip çıkmayanlar bunlar değil mi? Devlet – hükumetin Kürt gençlerine yönelik kıyım harekatı öğrenci gençlik içinde de sürüyor şu günlerde.

  Daha yeni 90 Kürt tıp öğrencisi KCK operasyonları kapsamında gözaltına aldı. Kürt ana babaların elindekini avcundakini feda edip tıp eğitimi almasını sağladığı evlatlarının eğitim hakkı da elinden alınmak isteniyor. Ne eşitsizlikleri aşıp bu eğitim seviyesine gelen gençlerimizin yolu tıkanıyor.

  Ancak Kürt gençleri daha doğduklarında tanıştıkları özgürlük mücadelesinin en dinamik ve aktif kesimidir.

  Şehitlerine sahip çıkmayı da çok iyi bilir.

  Ceylanları da, Şerzanları da, Özgürleri de ne unutacak ne unutturacaktır.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları