• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Kürtler, Türkiye ve yenilenmek

  Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adaylığının bu ülkede estirdiği rüzgara, sokakları, meydanları şenlendirmesine bakıyorum da, sahiden de Kürt Özgürlük Hareketi’nin bu coğrafyaya, bu ülkeye, daha doğrusu başından beri dönüştürdüğü Kürdistan’dan sonra ülkenin Batısı’nanda etkisi artık gözle görülür, elle tutulur bir hal aldı.

  Bunu derken tabii ki Selahattin Demirtaş’ın kişisel niteliklerini ve onun cumhurbaşkanı adaylığını diğer iki adayın karşısında iyice farklılaştıran karakteristiğini göz ardı etmiyorum. Bunu teslim etmek gerekir. Zaten Kürt Siyasal Hareketi’nin en büyük avantajlarından biri de siyasetin ve örgütün içinde bireyi, bireyin özgünlüğünü yok etmemesi, zayıflatmamasıdır. Bu, Kürt Hareketi’ni demokratikleştiriyor, daha doğrusu hareketin demokratik söylemini pratikleştiriyor.
  Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığının etkisine baktığımızda da görünen odur ki, Kürt Özgürlük Hareketi ve Kürt Siyasal Hareketi 35 senedir bu ülkeyi ve coğrafyayı yeniliyor, zenginleştiriyor. 35 senedir bütün yeni siyasi kavramlar, siyasi örgütlenme ve pratikler buralara Kürt Hareketi tarafından taşınıyor. İnsan Hakları Hareketi dahi bu topraklarda Kürt Siyasal Hareketi tarafından kuruldu, geliştirildi.
  Uzunca bir dönem Kürt Hareketi’nin Türkiye sınırları ve Kürdistan topraklarında sağladığı bu yenilenme, zenginleşme hali bir süredir bütün Ortadoğu’da yayılıyor. Ortadoğu’nun en bunalımlı ve çatışmalı dönemlerinden birinde Kürtler eylem ve örgütlenmeleri, öncelikle de ideolojik duruşlarıyla baskı ve şiddet rejimlerine karşı tek özgürlükçü alternatifi ortaya koyuyorlar.
  Demokratik Özerklik’ten Demokratik Ulus ve Demokratik Cumhuriyet’e, radikal demokrasiden komünal iktisada birçok kavram, ulus devlet ve siyasi sınırların sorgulanması gibi birçok tutum, toplumsal cinsiyetçiliğin aşılması gibi devrimci yaklaşımlar hep Kürt Siyasal Hareketi’nin özgünlükleridir. Kapitalist Modernite’nin karşısına Demokratik Modernite’yi koymak ise sosyalizmin günümüzdeki en ileri uygulanış imkanıdır.
  Bütün bunları sıraladıktan sonra, tekrar cumhurbaşkanlığı seçimlerine gelirsek, bu seçimde adayların üçünün de söylemlerinde önemli bir yer tutan ‘yeni’ sıfatını gerçekten hak eden Selahattin Demirtaş’ın Yeni Yaşam Çağrısıdır.
  Yeni Yaşam, Selahattin Demirtaş’ın Türkiye Halklarına Kürt Siyaseti’nden taşıdığı gerçekten yeni ve yenilikçi bir yaklaşım, öneri ve davettir.
  Türkiye halkları bu davete icabet ederse bundan herkes kazanacak ve işte o zaman bu ülke sadece sınırları içindeki insanların mutlu yaşamasının yolunu açmakla kalmayacak, aynı zamanda Ortadoğu’daki sorunların çözümünde model olacaktır.
  Selahattin Demirtaş’ın yeni yaşam çağrısını herkesin duymasını dilerim.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları