• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Kurultay’dan

   

  Geçen Pazar günü İstanbul, Şişli Kent Kültür Merkezi’ndeki Demokrasi için Birlik Kurultayı’ndaydım. Bir kez daha Türkiye demokratik muhalefet cephesinde bir ışık yanmıştı. Ya da bu kadar acele etmeyeyim, bir kıvılcım çakmıştı, diyeyim şimdilik.

  Oldukça heterojen bir davetli ve katılımcı topluluğu saat 10’a doğru salonda yerini almıştı. Katılımcılar arasında CHP’den HDP’ye, sosyalist solun farklı renklerine ve liberallere kadar uzanan kurum temsilcileri, medya mensupları, bağımsız aktivistler de vardı.

  Daha açılış konuşmalarında bir tesbit ağırlığını koydu toplantıya. Sol muhalefet umutsuzdu ve bu yüzden de eylem kapasitesi düşmüştü. Rıza Türmen’in dediği gibi kolektif bir eylem potansiyelinin oluşması gerekiyordu Türkiye’de. Bunu da sol ancak en geniş cepheyi oluşturarak yapabilecekti.

  Türmen’den önce söz alan ve Kurultay’ın açılış konuşmasını yapan Binnaz Toprak ise daha kurultay akşamı sosyal medyada çokça tartışılacak bir saptamada bulundu. Demokrasi için Birlik’e laiklik kavramı yerine sekülarizm kavramının kullanılmasını önerdi. Çünkü Toprak’a göre laiklik kavramı yoğun kullanımı sebebiyle, farklı toplum kesimleri için olumsuz çağrışımlar edinmiş olabilirdi.

  Kurultay’da konuşmalar iki temel sorun üzerinde odaklandı; 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ve MHP tarafından yeniden ısıtılıp toplumun önüne konulan başkanlık tartışmasıyla gündeme gelen olası referandum…

  Demokrasi için Birlik önümüzdeki süreçte – aynı kavramı tekrar kullanırsak – ‘kolektif eylem potansiyeli’ni bu iki mesele üzerinde yoğunlaştıracak ki, bu iki mesele birbirine çok bağlı. Birlik, OHAL koşullarında referandum yapılamayacağı tezini savunacak.

  Demokrasi için Birlik’i Kurultay’a taşıyan Koordinasyon Kurulu, Birlik’in demokrasi cephesinin farklı kesimlerinin özgürce söz söyleyebileceği bir alan açmak niyetinde olduğunu söylese de, Kurultay’ın sonunda Sonuç Bildirgesi’ne geçildiğinde Birlik bir Demokrasi Meclisi olarak tanımlandı ve kuruluşunu ilan etmiş oldu bir anlamda.

  Demokrasi için Birlik’in Türkiye muhalefetinde yeni umut rüzgarları estirmeye başladığı ortada. Ancak Türkiye muhalefeti daha önce de birçok böyle güçbirliği deneyimi yaşadı. Bir katılımcı, Barış Bloku’nun da böyle bir heyecanla başladığından ama bir süredir sönümlendiğinden söz ediyordu.

  Umarım, Demokrasi için Güçbirliği kalıcı olur ve sadece Türkiye siyasetini yeniden tanzim etmekle kalmaz TBMM’yi de harekete geçirecek bir güç olur.

  Bu defa Türkiye demokratları hayal kırıklığı yaşamamalı. Bu ülkenin artık böyle bir lüksü yok.

  Sorunların aciliyeti Demokrasi İçin Güçbirliği’nin kalıcılığını sağlayabilir.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları