• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Madencilik şirketi istedi, Bakanlık olur dedi: Gökçeada’ya kıyacaklar!
  Madencilik şirketi istedi, Bakanlık olur dedi: Gökçeada’ya kıyacaklar!
  8 Aralık 2017 15:38
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Gökçeada’da altın madeni aranması için yapılan başvuru kabul edildi. ÇED Raporu süreci başladı.

  Gökçeada, altın madeni tehlikesi ile karşı karşıya. Merih Madencilik Şirketi tarafından adada altın ve gümüş madeni arama başvurusu yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda Yuvalı mevkisinde maden aramak için yapılan başvurunun olumlu olduğu ve ÇED sürecinin başlatıldığı belirtildi.

   

  2002 yılından bu yana ada içerisinde gerçekleştirilen organik tarım faaliyetleri ile özellikle 2008 yılından bu yana gerçekleştirilen tarım turizmi uygulamaları sayesinde misafirlerine eşsiz bir doğal ortam sunan Gökçeada, 2011 yılı Haziran ayında almış olduğu Cittaslow (Sakin şehir) unvanı ile dünyanın ilk ve tek sakin adası seçilmişti. Adadaki tüm sivil toplum örgütleri birleşerek maden arama ruhsatının iptali için eylem yapmaya hazırlanıyor.

  Belediye Başkanı da madene karşı

  Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin önceki gün Çanakkale Valiliği’ne giderek projenin durdurulmasını istedi. Çetin şöyle konuştu: ‘‘Kendilerine asla olumlu görüş vermeyeceğimizi bildirdim. Gökçeada’nın organik ada olması için mücadele ediyoruz. Önceki yıllar MTA’nın sondaj çalışmaları sırasında sualtı kaynaklarımızın yönü değişti. Maden açılmasını bırakın biz sondaj yapılmasına da karşıyız. Dünyada yeraltı su kaynakları açısından dördüncü adayız. Kamuoyu gücüne inanıyoruz ve bu yanlış karardan vazgeçileceğini düşünüyoruz.” dedi.

   

   

  gökçeadaimzakampanya

   

   

  Madene karşı imza kampanyası

  Maden arama girişimine karşı kampanya platformu change.org’da “GÖKÇEADA’YA DOKUNMA!” başlıklı imza kampanyası başlatıldı.  Kampanya metninde “Bu organik ve kıymetli adanın maden arama ruhsatı verilmemesi için imzamıza ve desteğimize ihtiyacı var.” denildi.


  Yorumlar  İlgili Haberler