• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Mahalle imamı okulda ders veriyor!
  Mahalle imamı okulda ders veriyor!
  18 Ekim 2017 12:51
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Kartal’da mahalle imamlarının okullarda öğrencilere ders verdiği ortaya çıktı.

   

  Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Kartal Öğretmen Selma Akay İmam Hatip Ortaokulu’nda da mahalle imamının derslere girdiğini söyledi.

  Öğretmenliğin uzmanlık gerektiren bir alan olduğuna dikkati çeken Aydoğan, din bilgisi öğretmeni açığı olduğunu kaydetti.

  Eğitim Sen başkanı şöyle devam etti: “Sadece İstanbul ve Ankara’da değil, Türkiye’nin pek çok yerinde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olmayan yerlerde imamlar derse girebiliyor. İmamların imam hatiplerde bile derse girecek olması doğru değil. O öğrencilere de yazık. Pedagojik formasyonu, alan bilgisi almayan, bu süreçlerden geçmeyen hiç kimse sınıflara girmemeli. Ciddi olarak istismara açık bir alan, cemaatlerin, tarikatların sınıfa girmesinin önü açılmış olur. Ve tabii 400 bin atanamamış öğretmen var. Açık varsa neden işsiz öğretmenler atanmıyor?”
  ‘Öğretmen yerini tutar mı?’

  İmamların çalışma alanlarının okullar olmadığına dikkati çeken Aydoğan, şunları kaydetti: “Öğretmenler gidip camide imamın yapması gerekeni yapıyor mu ki imam öğretmen yerine gelip, nasıl ders anlatabilir? Okullarımızda farklı inançlardan, farklı mezheplerden ailelerin çocukları bulunmaktadır. Öğretmen öğrenciler karşısında eşitliği ve tarafsızlığı temsil eder aynı zamanda. Farklı inançların olduğu ülkemizde imam kimliğinin sınıfa girmesi düzenlemesi öğretmen kimliğinin tarafsızlığını ortadan kaldırmakta, öğretmen yerine imamı tarif etmekte ve dayatmaktadır.”


  Yorumlar  İlgili Haberler