• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Maltepe’de Azerbaycan gecesi
  Maltepe’de Azerbaycan gecesi
  25 Ekim 2017 12:52
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  mtepe azerbaycan (8)

  Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Benim” festivali kapsamında, “Azerbaycan Gecesi” düzenlendi. Maltepeli vatandaşları farklı kültürler ile buluşturmayı hedefleyen etkinlikte Azerbaycan kültürüne ait dans ve müzik örnekleri sergilendi.

  Tarihi Beşçeşmeler meydanında düzenlenen geceye, Azerbaycan İstanbul Konsolosu Esmira Hüseynova ve çok sayıda Azeri vatandaş katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Melih Morsünbül, Maltepe Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 94’üncü kuruluş yıldönümünü 94 etkinlikle kutladığını belirterek,“Bir ay boyunca okullardan sokaklara, Gülsuyu Stadyumu’ndan spor alanlarına birçok yerde Cumhuriyetimizi yaşatacak etkinliklere imza atıyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde,canı pahasına kurulan Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatacağız” diye konuştu. Daha sonra sahne alan kanun sanatçısı Günay Adigozelova, Azerbaycan müziğinin sevileneserlerinden örnekler sunup katılımcılara müzik ziyafeti çekti.

  AZERİ DANSLARI COŞTURDU

  Geleneksel oyunları ve kıyafetleriyle sahne alan Hazar Kafkas Halk Dans Topluluğu, Azerbaycan ve Kafkas halk oyunlarından sunduğu örneklerle alkışları topladı.Azerbaycan’a özgü garmon, navara, tar enstrümanlarını icra eden müzisyenlerinde eşlik ettiği  topluluk, “Çobanlar Dansı”, “Gaval Regsi(Def Dansı)”, “Azeri Yiğitler Dansı”örneklerini sundu. Topluluğun Kafkas bıçak kama gösterisi büyük ilgi topladı. Topluluk gösterisini, “Lezginka (Şeyh Şamil)” dansı ile bitirdi. Azerbaycan Hazarfem Orkestrası iseAzerbaycan müziğinin sevilen eserlerini seslendirdi. (23.10.2017


  Yorumlar  İlgili Haberler