• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Marko 4

  Sünnet, bu sebeple İslam’ı kabul etmiş olacaktı. Kendi dinine de çok bağlı olmayan Marko için bu bir engel değildi. Adının değişmesi gerekecekti. Herkes onu yine Marko bilecek, sadece askerde ismi değişecekti. Görev yaptığı sürede dosyasında geçmişiyle ilgili olarak ‘gayrimüslim’ yazacağını bildiğinden, bunun orada çıkaracağı zorluklar aklına gelmişti. Daha önce giden arkadaşlarından duyduğu şehir efsaneleri de gözünü korkutmuyordu. Zihninde cereyan eden tek konu, daha önceden soran herkese ‘Ben askere gitmem’ demiş olmasıydı Bu kararı değiştirmeyi göze alamıyordu. Ancak Canan’ın babasının içeri girdiği andaki yüz ifadesi aklına geldikçe uzaklaşıyordu bu sabit fikirli olma huyundan. Sabahın ilk ışıklarında askere gitmeye karar verdi. Bu düşüncesini ilk babasıyla paylaşacaktı.

  Eve gelip üstünü değiştirdi. Babasına bugün piyano kursuna gitmeyeceğini, önemli bir konu hakkında konuşacağını söylemişti. Her konuşmada lafı döndürüp dolandırıp askerliğe getiren babasıyla konuşmayalı uzun süre olmuştu. Babası söze başladı.

  “Sen, Marko Efendi, devlet zatlarının yayınladığı bir kararın arkasına gizlenmiş, korkaklık ağacının altında gölgeleniyorsun. Ailemizin kanı hiç mi damarlarından geçmiyor. Sen atalarımızın kahramanlıklarını, tozlu kitaplarda değil, kalbinde okumalısın. Kafanı çalıştır. Biz de bu yollardan geçtik. Ancak devir değişiyor, onlar gibi olacaksın. Burada bir azınlıksın.”

  Babası mahzun, suskunlaştı. Marko’dan tiksiniyormuş gibi yüzüne bakmaya devam etti. Fakat onu anlamıyordu. Öz evladı gerçekten bir korkak mıydı? Onlara karşı dize geldiğini, boynunu büktüğünü göstermek istemiyordu Marko. Tekrar aklına dün geceki yaşananlar gelmişti. Duraksamadan söz başladı.

  “Ben askere gitmek istiyorum.”

  Bu cümle yetmişti. O dakikadan itibaren evin içinden yükselip atmosfere karışan bir ağırlık vardı, bunu hissetmişti Marko. Evde başını dinlemek, dirlik düzenlik içinde yaşamak mümkün olmuştu sanki. Evlerine barış ve huzur gelmişti.

  Hızlı bir şekilde işlemler için başvuru yapılacak, Marko bir hafta içerisinde askere gitmiş olacaktı. Marko gittikten sonra da Canan ile aralarındaki mevzubahis ortaya çıkacak ve onlar da bir süre sonra yaşadıkları yerden, memleketlerine taşınacaklardı. Askerdeyken Marko ulaşmaya çalışsa da bir türlü ulaşamamıştı Canan’a. Bir subayla evlendirildiğini duymuştu sadece, ondan da emin değildi.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları