• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Meclisin Durumu

  Bir süredir konuşma, görüşme imkanım olan her milletvekiline Meclis’in hali pürmelalini, gidişatını soruyorum. Geçen hafta da yine farklı iki partinin milletvekillerine Meclis’te neler olduğunu, daha doğrusu Meclis’te ne yaptıklarını sordum.

  HDP’li milletvekili de CHP’li milletvekili de aynısını söylediler. Meclis fiili olarak aslında çalışmıyormuş, işlevsiz bırakılmış ya da kalmış. CHP’li milletvekilinin söylediğine göre AKP grubu Meclis’te kurduğu duvarla Meclis çalışmalarını engelliyormuş.

  AKP’den birçok yetkili ses zaten bazen açıkça bazen de imayla söylüyor Meclis’in pek bir işlevinin kalmadığını, söylemedikleri zaman da muhalefet partilerinden gelen her önerge ve teklifi redderek, muhalefet milletvekillerini konuşturmayarak, oturdukları yerden protesto ederek fiiliyatta yapıyorlar bunu.

  Önceki gün Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu duruma olan tepkilerini net olarak ifade etti. Kılıçdaroğlu, Meclis’e defalarca kentlerdeki çatışma ve saldırıları görüşme önerileri getirdiklerini ancak hepsinin reddedildiğini söyleyerek, Meclis’in bu durumda meşruiyetini tanımayacaklarını belirtti.

  Diğer taraftan Meclis Başkanlığı makamında, çok sayıda HDP milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için hazırlanan fezlekeler genel kurula oylama için getirilmeyi bekliyor. Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileri her fırsatta HDP milletvekillerini dokunulmazlıkları üzerinden tehdit ediyor. Oysa başka partilerin vekilleri için de hazırlanmış çok sayıda fezleke mevcut fakat onların sözü edilmiyor.

  Tabii bu durum belki kısa vadede hükümet partisinin işine geliyor ama orta vadede Meclis’in kamuoyu nezdinde prestijini yitirmesine yol açacak ve vekiller kendi elleriyle kendi işlevlerini ortadan kaldırmış olacak.

  TBMM’nin işlevinin kalmamış olmasının zararı sadece parlamenter sistemin yıpranma ve çökmesi ile kalacak bir şey de değil. Bunun topluma yansıması çok ağır olur. Ülkenin önemli sorunlarında Meclis’in toplanması, genel kurul görüşmeleri, önerge ve kanun tekliflerinin genel kurulda tartışılması ve oylanması, topluca Meclis çalışmaları sadece parlamento içi bir olay değildir. Bu görüşmeler medya aracılığıyla kamuoyuna iletililirken toplumun geniş kesimlerinin de tartışmaya katılmasını sağlar. Böylelikle toplumun farklı siyasi eğilimlerinden insanlarının iletişim içinde olmasını sağlar. İnsanlar hem siyasete hem siyasetin ortaya koyduğu yaklaşımlara yabancılaşmazken, kendilerini aynı ülkenin yurttaşı olarak hissetmeleri kolaylaşır.

  Bugün TBMM’nin işlevsiz, toplumun farklı kesimlerinin birbirleriyle iletişimsiz kalması çok olumsuz gelişmelere yol açacaktır. Meclis’in bir an önce devreye girip toplumsal barış ve yeni anayasa için adımlar atması gerekiyor.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları