• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Merkez Bankası’ndan döviz hamlesi
  Merkez Bankası’ndan döviz hamlesi
  18 Kasım 2017 10:28
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Merkez Bankası, TL uzlaşmalı dolar satışına başlıyor.

   

   

  Merkez Bankası, döviz talebini sınırlamak için daha önce aldığı karar kapsamında TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine pazartesi günü başlayacak. Merkez’den yapılan açıklamaya göre bu yıl için vadeli döviz satım pozisyon tutarı en fazla 3 milyar dolar olacak.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine 20 Kasım Pazartesi günü başlanmasına karar verdi.

  Merkez Bankası, 2017 yıl sonuna kadar vadeli döviz satım pozisyon tutarının en fazla 3 milyar ABD doları olmasının planlandığını, 2018 yılında gerçekleştirilecek ihalelere ilişkin takvimin kamuoyu ile ayrıca paylaşılacağını bildirdi.

   

   

  Erdoğan: Söyledikleriniz hiçbiri tutmuyor

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı konuşmasında Merkez Bankası’nı hedef almıştı. Erdoğan, Merkez Bankası’na şu sözlerle yüklenmişti:

  “Merkez Bankası ne diyor? Kaç kere revize ettiniz, söyledikleriniz hiçbiri tutmuyor ya, tutmaz. Merkez Bankalarının bağımsızlığı var müdahale etmeyiniz. E tamam. Müdahale etmediğimiz için bu hale geliyor. 2018 için mali disiplini elden bırakmayacak ancak ekonomiyi de çok fazla sıkmadan, nefes aldıracak bir orta yolu bulmak zorundayız. Bu konuda ilgili bakanlıklarımızın şimdiden sıkı bir çalışma yapması gerekmektedir.”

   

   


  Yorumlar  İlgili Haberler