• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Mesaj alındı

  Mesaj alınmıştır. Mesajın alındığını gösteren işaretler hayli çok artık.
  Mesela geçen pazar günü önce Sultanbeyli’de Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) belediye Eşbaşkan adayları Mehmet Şimşek ve Asiye Kolçak’ı dinledim ve onların özgüvenine ve de halka güvenine tanık oldum. Sonra da Kartal, Topselvi’de HDP seçim bürosunun açılışındaki coşkuyu izledim. Bir önceki pazar günü de Beykoz HDP ilçe örgütünün kahvaltısında salona sığmayan bir kalabalıkla karşılaşmıştım. Bütün bu etkinliklerin bir başka önemli özelliği de katılımdaki örgütsel ve bireysel çeşitlilik. Önce Halkların Demokratik Kongresi, sonra da HDP başından beri böyle bir zenginliği hedefledi, bütün ezilenleri ve en geniş muhalefeti çatısı altında birleştirme ve böylelikle en sağlam demokrasi cephesini örme görvini üstlendi. Bunu da başardığı artık her eylem ve etkinlikte belli oluyor. Halklar HDP’nin bu kapsayıcılığını bir davet, bir mesaj olarak algıladı ve her eylemine, etkinliğine bu mesajin heyecanı ve yoğun bir katılımla rağbet ediyor.
  Evet, halklar HDP’nin mesajını aldı. Öyle görünüyor. Ancak HDP’nin bu ortak mücadele perspektifi ulus-devlet ideolojisine sıkı sıkıya yapışmış resmi paradigma karşısında öyle bir tehdit oluşturuyor ki, faşistler de bundan vazife çıkardı ve sokaktaki linç mangalarına mesaj gönderdi.
  İzmir, Urla’da HDP’lilere yönelik ırkçı saldırı da bunu gösteriyor, aynı gün içinde Kadıköy’de HDP otobüsüne yapılan da. Bunlar geçen pazar oldu. Biz Topselvi’de coşku içinde halay çekerken. Aynı gün içinde Agos’un önünde bir grup faşist Ogün Samast’ı öven ve Hrant kardeşimiz için “kahrolsun”diyen bir pankart açıp yürüyüş yaptı.
  HDP’ye saldırılarla Hrant Dink suikastine övgü anlamına gelen bu eylemin aynı gün gerçekleşmesi de bir mesaj tabii. Bu faşist kalabalıkları azmettirenler HDP’deki kardeşlik ve özgürlük mesajını doğru anlamış ve ürkmüş, korkmuşlar belli ki.
  Ama HDP de faşizme pabuç bırakmayacak, faşistleri iyi tanıyan ve onlarla nasıl mücadele edilmesi bilen bir geleneğin de taşıyıcısıdır. HDP bu faşist eylemlerin aynı gün vuku bulmasındaki mesajı almıştır ve özgürlük ve demokrasi mücadelesinin halkların kardeşliği zemininde daha güçlü sürdürecektir.
  Mesaj alınmıştır.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları