• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Minbiç ne diyor?

  Minbiç’in özgürleştiğini bir yolculuk sırasında öğrendim. Önce telefonuma sosyal medyadan özgürlükle buluşan, özgürlüğü kutlayan Minbiçlilerin fotoğrafları düştü. Hepsi kadındı. Özgürlüklerini kimi üzerindeki zoraki örtüyle hesaplaşarak kimi bir sigara tellendirerek kutluyordu. Sonra bir fotoğrafta bir kadın özgürlük savaşçısı ile özgürlüğe susamış bir Minbiçli kadının buluşmasını gördüm. İşte bu anda şu lafı söyledim: “Tarihin lokomotifi durmaz.”

  Ve bu lokomotife ray döşeyecek, makinistlik yapacak birileri her zaman çıkar. Bu defa da işte Kürt özgürlük savaşçıları, özellikle de Kürt devrimci kadınlar çıkmıştı. Kadınlara en ağır zulmü yapan, kadını bir ganimet ya da işkence objesi olarak gören bir çete bir kentten kadınlara en fazla rol veren, en geniş alanı açan bir örgüt tarafından kovuluyordu.

  Tarih böyle sürprizler yapar. Sosyoloji bu kadar şaşırtıcı olabilir. Kadının yüzlerce yıldır en fazla ezildiği Ortadoğu coğrafyasında, özgürlük bayrağını taşıyan yine kadınlar olmuştu.

  Bir siyaset anlayışı ve tarzı, Kürt kadınını sosyolojik olarak özgürleştirmekle kalmamış ona Ortadoğu’da tarihsel bir işlev kazandırmıştı. Bu yeni durum, kadın özgürleşmesinin bu yeni işlevi ve ürettiği manzara dünyada geniş yankı uyandırdı. Kadın özgürlük savaşçıları birçok batı ülkesinde parlamentolarda ağırlanırken, dünya ülkelerinde kadınlar gerilla estetiği ile tanıştı.

  Ama Türkiye hükümetinin Kürtlerle meselesi bitmiyor. Kırmızıçizgi iddiasına devam ediyor, Fırat’ın Batısı saplantısından çıkamıyor. Diplomasisini de şiddetini de Kürtler tarafından çoktan aşılmış bu dayılanmalar belirliyor. Kürtlerin çetelerle savaşını sabote etmek için özellikle ABD’den umutsuzca işaret bekliyor.

  Ben yine de Türkiye hükümetinin Minbiç’in özgürleşmesinden duyduğu rahatsızlık ve korkunun sebebinin stratejik olmadığını düşünüyorum. DAİŞ çeteleri nasıl kadın savaşçılar tarafından öldürülmekten dini sebeplerle özellikle korkuyorsa, Türkiye hükümeti de kadın mücadelesinin iktidarlarını sarsacağının farkında olmalı ki, kadınların önde olduğu bu mücadeleyi durdurmak için çalmadık diplomasi kapısı bırakmıyor. Ama tarihin lokomotifine Kürt kadınları bindi bir kere.

  Ortadoğu özgürleşiyor. Kendini kızının adıyla tanımlayan Ebu Leyla gibi erkek savaşçılarla da elbette.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları