• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Mısır tarihinin en kanlı saldırısı: Ölü sayısı 305
  Mısır tarihinin en kanlı saldırısı: Ölü sayısı 305
  25 Kasım 2017 14:10
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Sina Yarımadası’ndaki bir caminin hedef alındığı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 300’ü geçti.

   

  Mısır’da dün meydana gelen katliamda bilanço ağırlaşıyor.

   

  Ülkenin kuzeyindeki Sina’nın El Ariş kentindeki El Ravda Camisi’nde, cuma namazının kılındığı esnada düzenlenen bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 305’e yükseldi.

   

  Görgü tanıklarının ifadelerine göre asker kıyafetleri giyen 40 civarında militan, camiye önce bombalarla saldırdı, ardından da panik halinde kaçmaya çalışanların üzerine otomatik silahlarla ateş açtı. Saldırganlar, caminin etrafındaki araçları da ateşe verdi.

   

  Katliama dönüşen saldırıyı henüz üstlenen olmadı, ancak şüpheler daha önce ibadethanelere saldıran IŞİD üzerinde yoğunlaşıyor.

   

  Mısır ordusu operasyon başlattı

  Saldırıdan saatler sonra belirli noktalara hava operasyonu başlatan Mısır ordusu, saldırıyla bağlantısı olduğu sanılan militanlardan bazılarının öldürüldüğünü ve olayda kullanılan araçların imha edildiğini duyurdu.

   

  Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi, İçişleri ve Savunma Bakanlarının yanı sıra istihbarat şefinin de aralarında olduğu güvenlik kurulu ile acil toplantı düzenledi. Toplantı sonrasında devlet televizyonundan halka seslenen Cumhurbaşkanı, “Adaletin eli bu saldırıyı yapan, destekleyen ve azmettiren herkesin yakasına yapışacaktır” ifadelerini kullandı. Sisi, güvenlik güçlerinin teröristlere gereken cevabı en sert şekilde vereceğini söyledi.

   

  Ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildi.


  Yorumlar  İlgili Haberler