• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Muayene ücretlerine zam, acil servislere yönlendiriyor’
  Muayene ücretlerine zam, acil servislere yönlendiriyor’
  2 Ocak 2017 14:45
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Uzmanlar, muayene katılım paylarına zam yapılmasının, acillere yönelimi artıracağını söylüyor.

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, muayene katılım paylarına zam yapılmasına tepki gösterdi.

  2016 yılının ağustos ayında Sayıştayın Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Döner Sermaye İşletmeleri Düzenlilik Denetim Raporu’nu yayınladığını hatırlatan Tükel, “Yayınlanan bu rapor, Sağlık Bakanlığı hastanelerinin finansal olarak sürdürülebilir olmadığını ortaya koydu. Ciddi bir borç yükü altında olduklarını ve kısa vadeli borçlarının ödeme güçlerinin yetersiz olduğunu belirtiyor.Ve yaptıkları iş ve işlemler sonucu zarar ettiklerini vurguluyor. Hatta sağlık tesisleri için ortada döndürülen bir sermayenin olmadığı sonucuna varılıyor raporda. Bu bir iflas anlamına geliyor. Hatta şunu da öneriyor. ‘Döner sermaye bütçesi uygulamasının kaldırılarak merkezi yönetim bütçesinin esas alınması daha uygundur’ diyor” dedi.

  “Hastane hizmetleri finansmanı için ek kaynak olarak vatandaşın cebine yönelmiş oluyor” diyen Tükel, katılım paylarında yüzde 60’a varan ciddi zamlarla da bu finansmanın karşılanmaya çalışıldığına dikkat çekti. Bunun da sağlıkta eşitsizliklerin arttığı bir durumda tıbbi hizmetlere erişimin yurttaşların büyük çoğunluğu için giderek daha da zorlaşacağı anlamına geldiğini ifade eden Tükel, “Acillere başvuru sayısı 1 yılda 100 milyonu geçmiş durumda. Nüfusun çok üstüne çıkmış bir sayı bu. Bu, ücretsiz sağlık hizmeti almak için buradaki katkı payları arttıkça acile bir yönelim anlamına geliyor. Tabi bu da çok sağlıksız bir durum ortaya çıkarıyor. Biz TTB olarak nitelikli, ulaşılabilir, giderlerin vatandaşın cebinden değil kamu kaynaklarından karşılandığı bir sağlık sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini söylüyoruz” diye konuştu.


  Yorumlar  İlgili Haberler