• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  MUHATAPLIK SORUNU

  Birkac haftadır Başbakan Erdogan’ın yeni temcit pilavı konuşuluyor. AKP hükumeti, yandaş medyası üzerinden ‘yeni konsept’ diye Kürt özgürlük hareketinin karşısına yine eski güvenlikçi savaş konsepti ile çıktı. Bu defa vurguyu ‘muhataplık’ meselesine yapıyorlar. Gerçi Kürt halkı için boyle bir mesele yok Kürt halkının ezici çoğunluğu iradesini kime delege ettigini, iradesinin kimde ve nerede olduğunu her fırsatta ortaya koyuyor. İrade ile vekalet arasında çizgiyi net olarak çiziyor. Geldigi siyasi olgunluk aşamasında da her Kürt artık sorunun demokratik çözümü için taleplerini art Arda ve yüksek sesle sıralayabilecek durumda ve bu cesarete sahip.

  Ancak Başbakan bir Napolyon edasıyla “Devlet benim, ben Devletim” dediği için sanki muhataplardan muhatap seçme yetkisine sahipmiş gibi bir ruh hali içinde. Ya da oyle yapıyor. BDP’ye şart koşuyor. BDP’nin PKK ile arasına mesafe koyması gerektiğini söylüyor. Oysa biraz siyaset, biraz sosyoloji bilgisi olan biri böyle bir şeyin mumkun olamayacağını anlar. Kürt özgürlük hareketi artık bu topraklarda aynı yönde ama farklı biçimlerde bir bütünsellik oluşturmuştur. Bu hareketi devlet-hukumet artık ne bolebilir ne de bir kalıba sokabilir.

  Başbakan eğer BDP ile masaya oturmak istiyorsa devleti Napolyon gibi tanımlamaktan vazgeçmeli, kendisinin devlet degil hukumet, hükumet baskanı olduğunu kabul etmeli. O zaman parlamento içinde, hukumet düzeyinde BDP ile muhatap olabilir. Ve baris için parlamentonun alması gereken kararlar ve çıkarması gereken yasalar konusunda ortak calışma yürütebilir.

  Ancak savaşı savaşan taraflar sonlandiracaktir ve savaş devletin silahlı güçleri ile PKK arasında sürmektedir.

  Eğer Başbakan kendisini devlet olarak görüyorsa ve silahlı mücadeleye ve operasyonlara kendisinin komuta ettigini söyleyebiliyorsa o zaman muhatabı PKK ve belirleyici merci İmralı olacaktır.

  Başbakan BDP’ye şart koşmak yerine önce kendi konumunu belirlemelidir.

  Eğer savaşın komutasındaysa, muhatabı PKK’dir.

  Eğer parlamentoda siyasi irade ise, o zaman savaş kışkırtıcılığını bırakıp barış için parlamentoyu motive etmelidir. BDP işte buna hazırdir.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları