• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Mutluluk ve gurur

  Pazartesi gunü Ankara’da 19 Barış ve Demokrasi Partisi milletvekilinin Halkların Demokrasi Partisi’ne katılış töreninde hazır bulundum. İçimde bir mutluluk hissiyle izledim töreni.
  Sahnede de daha önce HDP’ye geçmiş milletvekilleri yeni katılan arkadaşlarının yakalarına rozetlerini takarken yine tam bir mutluluk manzarası oluştu.

  Daha da katılanlar olacaktı. BDP’yi kongreye götürecek olan BDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, seçimin tekrarlanacağı Ağrı’da belediye eşbaşkan adayı olan Sırrı Sakık gibi.
  Vekillerin bu mutluluğu meclis aritmetiği ile ilgili bir mutluluk ya da sevinç değildi ama. Nicelikle ilgili değildi. Düzen partilerinde olduğu gibi sayıca artış değildi mevzu. Nitelikle ilgili bir durumdu bu mutluluk hali. Yeni bir stratejik aşamaya geçiyordu Kürt hareketi. Bu aşama gazetemizin 33. sayısında yayımlanan gazeteci ve televizyoncu, özgür medyanın önemli isimlerinden Amed Dicle ile söyleşimde Dicle’nin işaret ettiği bir gelişmeydi. Kürtler artık mağduriyet aşamasını geçmişti ve bu coğrafyadaki bütün ezilenlere öncülük yapıyordu. Bu epeydir böyleydi ve artık HDP’de resmi ifadesini buluyordu.
  Tabii bazı tartışmalar da sürüyor hâlâ. Bu yeni durumu, vekillerin HDP’ye katılmasını eleştirenler oluyor. Peki, bu insanlar hangi niyetle ya da sebeple itiraz ediyor bu yeni stratejiye?
  İki ana etken sözkonusu bence. Kimisi bunu geleneksel sol, sosyalizm düşmanlığı nedeniyle yapıyor. Oysa Kürt Özgürlük Hareketi sol gelenekten geliyor ve her dönemde emekçi halkların mücadelesinin sözcüsü oldu. HDP, Demirtaş’ın törende yaptığı konuşmada vurguladığı gibi sol bir partidir ve sol siyaset yapacaktır.
  Eleştirenlerin kimisi ise bunu millyetçilik adına yapıyor. Oysa Kürt Özgürlük Hareketi dediğim gibi milliyetçi bir çizgi izlemiyor ve bundan sonra da bu coğrafyadaki bütün halkların kimliği için mücadele edeceğini bir kez daha gösteriyor HDP’ye atfettiği önemle.
  Pazartesi günü o salondaki mutluluğum işte halkımızın bu insani kararlılığından ve siyasetimizin geldiği bu aşamadan duyduğum gururdan kaynaklanıyordu.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları