• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Netlik ayarı

  Böylesi bir konjonktürde, iktidar partisinin ağır suçlamaların hedefi olduğu ve sokaktaki direnişin ortaklaşarak güçlendiği bir dönemde ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin girdiği seçimde başarısızlığa uğraması ilginç bir olgu. Ben bunda temel etkenin CHP’nin yurttaşlara net bir fotoğraf vermemesinin olduğunu düşünüyorum. CHP ideolojik olarak da, pratikte de kendisini net olarak ifade edemiyor, etmiyor, bazen ürkeklikten bazen de faydacılıktan ötürü tutarsız davranıyor. İşte, bu bu seçim öncesinde de seçim çalışması ve porpagandasında net olamadı CHP. Bölge bölge, şehir, şehir, seçmen profiline göre birbirine zıt söylemlerle ortaya koydu kendisini.

  Öyle olunca da mesela dağıttığı tesbih kendisine değil yine muhafazakar hükümete oy getirdi. Şimdi o kentlerdeki adayları ‘Ya sabır’ çekiyordur. Ankara’da ise bozkurt hedefe ulaşamadı ve yine kendi yoluna gidecek gibi. Konya’da Rabia işareti seçmen kazandırmadı CHP’ye. Bu kentte de muhafazakar söylem AKP’ye kazandırdı. Kürdistan’da Kılıçdaroğlu’nun günü birlik bağladığı puşisi değil orada gün be gün mücadele eden Barış ve Demokrasi Partisi’ninki başarıya ulaştı. CHP’nin laik söylemi ise Türkiye’nin kıyı şeridinin bir kısmında oy getirdi CHP’ye.
  CHP artık net olmalı. Neyse o. Sosyal demokrat bir parti olarak kendisini tanımlayıp sonra da ulusalcılıktan ve devletçilikten taviz vermemek CHP’yi güçten düşürürken Türkiye sol hareketine de zarar veriyor. Bu seçimlerde solun bir kısmı açık olarak bir kısmı ise utana sıkıla ya da istemeden, ehveni şer diyerek CHP’ye destek verirken bu durum sol içi tartışmalara neden oldu. Özellikle İstanbul’da Halkların Demokratik Partisi bu tavırdaki seçmenlerin hedefi oldu. CHP lehine seçimlerden çekilmesi bile talep edildi HDP’den.
  Oysa Batı’da HDP Kürdistan’da ise BDP yine en net söylemleri kullanan partilerdi. Ak Parti de faydacı bir parti ve o da nabza göre şerbet veriyor aslında. Belki de tam da bu yüzden CHP’nin altı okundan her bir ayrı bir yöne gitmemeli. Ama bu oluyor.
  BDP’nin başarısını açıklamak için birçok neden sayılabilir. Seçmenine karşı dürüstlük ve netlik başarıyı getiren en önemli etkenlerden biri. Zaten halklaşmış bir parti için başka türlüsü mümkün olamaz. Halkın partisinin politikasına katılımı siyasetinde net olmasını getiriyor BDP’nin, çoksesliliğe halktaki ideolojik zenginliğe uygun bir tutarlılık, demokratik çoğulculuk kazandırıyor. Bu da başarıyı getiriyor.
  CHP de Ak Parti de netlik ayarı yapmalı.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları