• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Newroz ve yeni dönem

  Bundan bir yıl önce Türkiye Halkları yeni güne büyük bir umut ve kararlılıkla başlamıştı. Sadece Amed (Diyarbakır) Newroz kutlamaları için Newroz alanını dolduran yüzbinler değil, bütün Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun, hatta bütün dünyanın gözü alandaki coşku ve halk iradesinde, kulağı ise kurulan platformdan okunacak bir bildirideydi.
  Kürt halk önderi Abdullah Öcalan tarihi bir mesajla önce Kürt halkını, sonra da bütün Anadolu ve Ortadoğu halklarını Bölge’de barışı inşa etmeye çağırıyor, adeta bunun yol haritasını özetliyor ve bu yolda beraber yürümeyi öneriyordu.
  Tam bir yeni gündü. Tam bir Newroz’du.
  Peki, sonra ne oldu?
  Kürt halkı, Kürt Özgürlük Hareketi’nin verdiği ritim ve tempo ile büyük bir yürüyüş başlattı barışa, onurlu bir barışa doğru.
  Artık evlatlarının, gençlerinin ölmüyor olmasının verdiği gönül ferahlığı ile bir yandan barış sürecinin zeminini güçlendiren, bir yandan da barışı kalıcı kılacak olan demokratik özerk yaşam biçimini inşa edecek bir eylemliliğe girişti.
  Artık her eylem alanı bir şölen yeriydi de aynı zamanda.
  Tam bir yeni seneydi.
  Peki, Kürt Özgürlük Hareketi’nin takipçisi milyonlarca Kürdün Anadolu ve Ortadoğu’nun çehresini değiştirecek bu inşa hareketi sürerken, devlet ve hükümet ne yaptı?
  Geçen hafta gazetemizde yayımlanan söyleşimde KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar’ın da işaret ettiği gibi, barışa hazırlıksız yakalanan hükümet barış adımları atmak, savaş için çıkardığı yasalar gibi barış için de yasa çıkarmak yerine zaman kazanmaya çalıştı.
  Bu süreçte büyük bir olgunlukla taahhütlerini yerine getiren Kürtler ise süreci kıskançlıkla korudu, dıştan ve içten gelecek provokasyonlara karşı özenle savundu.
  Çünkü Kürtler’in özgücü ve kendilerine olan özgüveni onları barışın esas sahibi haline getirmişti.
  Bu Cuma günü Amed’de yüzbinler yine Amed Newroz alanında olacak. Ben de yine o alanda olacağım. Ve bunun için şimdiden büyük bir heyecan içindeyim.
  Yine hepimiz sahneden okunacak bir bildiriye kulak vereceğiz.
  Ve Türkiye Halkları’nın özgürlük ve barış yürüyüşünün yeni yol haritasını hep beraber belirleyeceğiz.
  Yine yeni bir gün olacak. Kürtler’in hayatı hep böyle. İnsanlığın en eski özlemlerinden barış ve özgürlüğü kazanmak için en yeni yöntem ve fikirlerle yola çıkmak.
  Hep yeni, yepyeni.
  Newroz piroz be.
  Newroz kutlu olsun.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları