• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Neyi konuşuyoruz?

   

  Biz neyi konuşuyor, tartışıyoruz böyle?

  16 Nisan’a kadar da böyle gidecek demek…Referandum gününe kadar… Tabii, sonrası da muamma.

  Oysa ülkenin hali vahim.

  Ülkenin geleceğini belirleyecek olan eğitim sistemindeki çöküşü artık bizzat Cumhurbaşkanı da dile getiriyor. Nasıl bir eğitim sistemini hedeflediğini bilmiyoruz Sayın Cumhurbaşkanı’nın ama yine de bir rahatsızlık olduğu ortada. Zaten gerek uluslararası gerek ulusal araştırmalar bu çöküşü rakamlarla ortaya koyuyor.

  Böylesi bir eğitim sisteminin tedrisinden geçip üniversiteye gelecek gençleri de sürprizler bekliyor. Yüzlerce akademisyen görevden alındı. Belki de akademinin en iyi hocaları… Bilginin en önemli zenginlik olarak kabul edildiği bir dünyada ve çağda ülkemizde adeta bilgiye ve bilime savaş açılmış durumda.

  Ekonomi sürekli alarm veriyor. Dolar ve eurodaki artış fiyatlara ve doğrudan halkın alım gücüne yansıyor. Cari açık büyüdükçe büyüyor. Üretim sektörü rölantide, şimdilik inşaat yoluyla bir rant ekonomisi idare ediliyor. Ekonomistler bu durumu daha iyi anlatır ama biz sokakta doğrudan hissediyoruz ekonomideki krizi.

  Ve belki de hepsinden önemlisi ülkenin iç ve dış barış fikrinden hızla uzaklaşıyor olması. Bir süredir yine sınır ötesinden her gün cenazeler geliyor. Ana babalar neden sürdüğünü anlamadıkları bir savaşta kaybettikleri evlatlarına ağlarken, ülke içinde toplumsal barışın ortadan kalkmış olması, ülkenin hem huzurunu hem enerjisini yok ediyor.

  Bütün bu sorunlar bırakınız tek adamı, tek bir partinin de çözemeyeceği meseleler.

  Toplumun tamamının el birliğiyle bu krizi aşmak için çalışması lazım.

  Ama biz referandumu konuşuyoruz ve önümüzdeki iki seçenek ise toplumu daha da kutuplaştırıyor.

  Gelecek kuşaklar bu referandum lüksünü asla anlayamayacaklar bu dönemin tarihini araştırdıklarında.

  Elbette, artık bu referandumun tehiri, iptali filan olmaz.

  Bari birkaçını saydığım bu büyük sorunların çözümüne katkıda bulunacak bir sonuç çıksa…


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları